V Roudnici kvůli zájmu rozšířili porodnici, pro ženy mají i horkou linku

  8:20
O osm nových pokojů pro nastávající maminky se rozšířilo porodnické oddělení v nemocnici v Roudnici nad Labem, z původních deseti se jejich počet navýšil na osmnáct. Přibyly i nadstandardní pokoje, rodičkám jich špitál nabízí šest.

Primářka gynekologicko-porodnického oddělení v roudnické nemocnici Mária Procházková | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

„Mnoho žen dává přednost většímu soukromí a tři nadstandardní pokoje, které jsme měli, se ukázaly jako nedostačující,“ uvedl Vladislav Podracký, mluvčí společnosti Penta Hospitals CZ, pod kterou roudnická nemocnice spadá.

Důvodem navýšení počtu pokojů je zvyšující se zájem o roudnickou porodnici. Z pěti stovek porodů před pár lety se tady loni narodilo více než šest set dětí. „V letošním roce jich bude určitě přes sedm stovek,“ řekl mluvčí s tím, že do roudnické porodnice jezdí i ženy ze severní části středních Čech a z Prahy.

„Maminky oceňují hlavně individuální péči, kdy si například mohou zvolit svoji porodní asistentku, která se věnuje pouze jim,“ míní primářka roudnické porodnice Mária Procházková.

Pro nastávající maminky, ale i pro ty, které už své dítě na svět přivedly, je k dispozici takzvaná horká linka, kam mohou ženy kdykoli zavolat a poradit se s dětskou sestrou nebo porodní či laktační poradkyní.

Větším počtem lůžek disponuje i gynekologické oddělení. Díky přestěhování do nevyužívaných prostor nemocnice se jejich počet navýšil z 10 na 16.

Podobné záměry jako u porodnice a gynekologie má roudnická nemocnice i u dalších oddělení. „V tuto chvíli je to většinou ve fázi plánu nebo projektové přípravy,“ upřesnil Podracký. V budoucnu by tak mělo například dojít ke zlepšení zázemí a rozšíření lůžek následné péče.

Náklady na rozšíření porodnického a gynekologického oddělení byly jen v řádu stovek tisíc. „Díky tomu, že jsme využili už stávajících prostor, nebyly finanční náklady příliš velké,“ dodal Podracký.