Zadržení restauratérů bylo pokusem o zastrašení, říká iniciativa Chcípl PES

  17:52
Iniciativa Chcípl PES, která podporuje živnostníky a bojuje proti podle ní chaotickým vládním nařízením, odsoudila sobotní zadržení majitele ústecké restaurace Veranda Radka Žďáreckého. Iniciativa má za to, že místo pomoci vláda podnikatele zastrašuje. I proto hnutí požaduje prošetření zákroku policie a odstoupení ministra vnitra.

Zástupci iniciativy Chcípl PES se sešli v ústecké restauraci Veranda. | foto: Pavel Přibyl, MF DNES

Kvůli tomu, že restauratér nechal na protest proti vládním opatřením svůj podnik otevřený i v době, kdy je to oficiálně zakázáno, byl v poutech odvezen do cely předběžného zadržení.

Tam strávil dvě hodiny a policisté ho propustili až poté, co se za něj postavili právě lidé z hnutí Chcípl PES. Ti nyní žádají prošetření zákroku policie a okamžité odstoupení ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD).

„Vláda svou neschopnost nahrazuje stále silnějšími represemi. Místo toho, aby podnikatelům podala pomocnou ruku a začala s nimi jednat, útočí na podnikatelský sektor a vyhrožuje. Extrémním případem byl právě sobotní zásah ve zdejší restauraci. Jsme přesvědčeni, že ministr Hamáček by za to měl převzít plnou zodpovědnost a rezignovat,“ sdělil právní zástupce iniciativy Chcípl PES Radek Suchý.

Podle něj došlo sobotním zákrokem v ústeckém podniku k fatálnímu a zcela bezprecedentnímu porušení trestního řádu a lidských práv.

„Policie nemá na takto neadekvátní postup žádné právo. Budeme podávat stížnost na její postup a věříme v objektivní vyšetření celé kauzy,“ doplnil Suchý.

Nezatýkalo se jen na severu

Podle Davida Biksadského ze stejného hnutí policie v sobotu nezadržela jen majitele restaurací ze severu Čech. 

Kmotr Benda asi slavil sám. Všichni hosté tvrdí, že v hotelu byli pracovně

„Víme celkem o čtyřech zadržených v republice. Postup policie byl koordinovaný, v reálném čase jsme sledovali, jak postupovala. Bereme to jako pokus zkusit zastrašit jednotlivé provozovatele. Chceme tímto vyzvat všechny hostinské a podnikatele, kdyby se dostali do stejné situace, ať nás okamžitě kontaktují. Vždycky je dostaneme ven,“ sdělil Biksadský.

Iniciativa Chcípl PES si nechala udělat právní rozbor, z kterého prý vyplývá, že majitelům, kteří nechají své podniky na protest otevřené i v době nouzového stavu, nehrozí žádný postih.

„Vláda používá k řízení nouzového stavu krizový zákon, o který musí opírat svá nařízení. V něm ale není psáno, že pokud právnická osoba nebo OSVČ poruší vládní nařízení, stává se tím přestupek. Pokud tedy policisté do vašeho podniku přijdou, mohou vás informovat, že porušujete vládní nařízení, ale další jejich kroky už nemají právní oporu,“ upozornil za hnutí Jakub Olbert. 

Zároveň podotkl, že po celé republice jsou desítky otevřených podniků.

Protesty budou přibývat

„Tímto chceme poděkovat hotelu Prince de Ligne na Teplicku, že se na ‚tajňačku‘ přidal ke Chcíplému psovi a spousta odvážných politiků ho v sobotu navštívila,“ řekl s nadsázkou zakladatel iniciativy a majitel pivovaru Malý Janek Jiří Janeček. Už vážnějším tónem ale dodal, že protestní aktivity hnutí budou i dál přibývat. 

„Pokračujeme ve shánění podpisů na naše dvě petice, k dnešnímu dni je podepsalo dohromady přes 13 tisíc lidí. Posledním zdviženým prstem pak bude 14. února Valentýnský pochod s lampiony na Petřín. Až dosud byly naše akce velmi mírné, ať to byla cesta půllitrů od Strakovy akademie na Staroměstské náměstí nebo různé dopisy, v kterých jsme vládu vyzývali, aby s námi problematiku řešila. Dnes už je ale situace ve společnosti velmi vážná,“ upozornil.

„Dáváme nyní vládě čtrnáct dní čas, aby mlčela a přišla s programem, který podnikatelům opravdu pomůže. Přehmatů už bylo dost,“ vyzval Janeček.

David Biksadský pak upozornil sympatizanty iniciativy a majitele otevřených podniků, aby se vyvarovali fyzických či verbálních útoků proti příslušníkům policie, a to i na sociálních sítích.

„Tím je nepřimějeme k tomu, aby s námi spolupracovali nebo sami přemýšleli nad tím, zda jsou rozkazy, které dostávají, legální, či nelegální. Nepřítel, proti kterému bojujeme, je vláda a ne policie,“ dodal.

3. ledna 2021

Autor: