iDNES.cz

Litvínov dá za roztrhané cesty 20 milionů, s reklamací město neuspělo

  16:00
Desítky milionů budou stát litvínovskou radnici opravy v rekreačním areálu Nové Záluží. Příměstská oddychová zóna se totiž několik posledních let potýká s problémy s nebezpečnými trhlinami na stezkách. K nim se navíc nyní přidala i nutnost sanovat hráz rybníka Nová voda, který je součástí komplexu.

Příměstskou oddychovou zónu v rekreačním areálu Nové Záluží radnice vybudovala v roce 2012 za 208 milionů korun. Zóna vznikla na místě bývalého dolu Rudý sever na ploše zhruba 35 hektarů.

Obnova části cyklostezek, z nichž některé jsou už od podzimu roku 2015 pro návštěvníky uzavřené, by měla vyjít městskou pokladnu na dvacet milionů korun.

Město totiž již před časem neuspělo se svou žádostí o reklamaci u zhotovitele.

Cyklostezky, na které platila pětiletá záruka, přitom začaly praskat již po třech letech provozu.

„Podloží v areálu je stále nestabilní. Již dříve bylo sanované běžně používaným popílkem. Není to špatné řešení, ale v Litvínově se potvrdilo, že nebylo ideální. Některá místa a stezky se proto začaly trhat,“ uvedla vedoucí odboru investic litvínovské radnice Eva Rambousková.

Rambousková dodala, že jakmile budou k dispozici všechna nutná stavební povolení, začne se s opravami. Při nich se musí odtěžit všechny konstrukční vrstvy až na stabilizovanou pláň, která se trochu podrtí, aby se roznesly trhliny. Plocha se pak vyztuží geomřížemi a stabilizáty a uvede zpět do původního stavu.

Na obnovu hráze rybníka Nová voda, která chrání litvínovskou část Chudeřín, už ale město prostřednictvím krajského úřadu bude žádat finance z takzvaných ekomiliard.

Nové Záluží

  • Litvínovská příměstská rekreační plocha o rozloze zhruba 35 hektarů se otevřela lidem v červnu 2012. Vznikla na místě povrchových dolů Rudý sever, na kterých skončila těžba v roce 1965. 
  • V areálu je 10 různých tras o délce více než osm kilometrů. Užijí si tu cyklisté, bruslaři i lidé na procházce. Některé trasy jsou už od roku 2015 kvůli prasklinám uzavřené.

Ty mají pomoci v severozápadních Čechách zahladit ekologické škody po těžbě uhlí. V rámci původní výstavby rekreačního areálu, na kterou město také čerpalo peníze z programu řešení ekologických škod, se hráz nijak neopravovala.

Plánovaná rekonstrukce by měla spočívat v odstranění stezky a odtěžení tělesa hráze v hloubce 2,5 metru. „Hráz se postaví v podstatě celá znovu. Na ní by se pak měla vystavět opět stezka, která ji zastabilizuje,“ upřesnila Rambousková.

Oprava samotné hráze bez stezky by měla stát 5 milionů korun, cyklostezka, kterou bude hradit město, kolem třech milionů. Začátek prací závisí na rychlosti přiznání dotace.

zpět na článek