Peníze ani byty nezabírají. Lékařů na severu ubývá, lákat nové se nedaří

  16:16
Mnohé radnice v Ústeckém kraji bojují s nedostatkem soukromých lékařů. Vedení měst zatím marně hledá způsoby, jak zajistit dostatečnou lékařskou péči pro své obyvatele. Ke zlepšení situace nevedou ani benefity v podobě náborových příspěvků, vybavených ordinací či obecních bytů.

ilustrační snímek | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Kromě stomatologů začínají chybět také praktičtí lékaři pro dospělé i děti. Podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky je v Ústeckém kraji nejméně praktických lékařů na počet obyvatel, 42 procent z nich je přitom starších šedesáti let. Ještě horší je situace u dětských praktiků, polovina z nich dosáhla věku 60 let a noví se téměř neobjevují.

Lounská radnice nyní přišla s náborovým příspěvkem 500 tisíc korun pro pediatra a 300 tisíc korun pro ambulantního specialistu, stomatologa či praktického lékaře. „Dostupnost primární péče v našem městě se zhoršuje. Kritický stav je především u praktických lékařů a pediatrů,“ uvedl starosta Milan Rychtařík (ANO) s tím, že mnoho stávajících lékařů je v důchodovém věku nebo se k němu blíží a není za ně náhrada.

„Jako samospráva máme relativně málo nástrojů a tohle je motivační bonusový program, který můžeme nabídnout. Řešíme špatný stav zdravotnictví za stát, ministerstvo zdravotnictví a za zdravotní pojišťovny,“ dodal Rychtařík.

Jak dostat lékaře na sever? Ať jim tam pojišťovny platí víc, apeluje praktik

Kromě náborových příspěvků je město připraveno zřídit lékařům ordinaci a také jim poskytnout městský byt 3+1. „Potřebovali bychom dva až tři praktické lékaře pro dospělé a dva pediatry,“ doplnil Rychtařík.

Na studenty lékařských fakult cílí Žatec. Město nabízí stipendia jak pro lékaře, tak pro nelékařské zdravotnické pracovníky. Na jeden akademický rok mohou získat lékaři až 50 tisíc korun, nelékaři pak 20, případně 30 tisíc korun při dalším pokračování ve studiu. Podmínkou pro získání prostředků je závazek, že po dokončení studia budou po určitou dobu pracovat v tamní městské nemocnici či v soukromé ambulanci v Žatci.

Stipendijní programy žatecká radnice nabízí rok. „Žádný zájem podložený konkrétní smlouvou jsme bohužel dosud nezaznamenali,“ konstatoval starosta Radim Laibl (ANO). Kvůli tomu Žatec nabídku zřejmě rozšíří.

„Nyní čekáme, jaké další pobídky připraví Ústecký kraj, a my bychom chtěli zdravotníky do Žatce lákat společně s krajem. Například kombinací finanční podpory a bydlení či jiných výhod, které můžeme jako město poskytnout,“ upozornil Laibl.

Dáme vám peníze, vy u nás pak zůstanete. Žatec chce přilákat zdravotníky

Stomatolog, který začne pracovat v České Kamenici, získá městský byt a vybavenou ordinaci v hodnotě dvou milionů korun. „Potřebovali bychom získat další dva,“ řekl starosta Jan Papajanovský (Koalice pro Kamenici).

V Kamenici od začátku roku jeden nový zubař ordinuje. „Přilákala ho nejenom nabídka vybavené ordinace, ale i to, že si mohl vybrat typ zubařského křesla, na kterém byl zvyklý pracovat,“ zmínil starosta.

Výpadek pediatra řeší aktuálně radnice v Klášterci nad Ohří, kde nyní působí jen jedna lékařka. Radnice se domluvila s kadaňskou nemocnicí, že tamní lékařka klášterecké dětské pacienty přebere. Aby Klášterečtí nemuseli dojíždět do Kadaně, zřídí jí v tamním zdravotnickém středisku ordinaci.

Zmatek v Hustopečích. Ve frontě na zubaře čekaly od rána stovky lidí

„Že sháníme lékaře, inzerujeme všude možně, zatím se mi nikdo neozval. Můžeme nabídnout bydlení v nedávno opraveném městském domě, máme volné prostory ve zdravotním středisku. Lékařům nabízíme také dotaci 250 tisíc korun na vybavení ordinace, či mzdu sestry,“ vyjmenoval starosta Klášterce Štefan Drozd (STAN).

Teplice jsou schopné poskytnout novým pediatrům a praktikům vhodné prostory pro zřízení ordinace. „Co se týká další zdravotní podpory, město spolupracuje s Nemocnicí Teplice, díky tomu lékařům poskytujeme městské byty,“ doplnil tiskový mluvčí magistrátu Robin Röhrich.

1. listopadu 2022