Půlmaraton výrazně omezí dopravu v centru Ústí. Závodit bude i hvězdná Mäki

  19:54
Na Mírovém náměstí v Ústí nad Labem v sobotu odstartuje mezi běžci oblíbený Mattoni 1/2 Maraton. Na start se kromě elitních závodníků z více než třiceti zemí celého světa postaví i rekreační běžci všech věkových kategorií. Celkem bude účastníků několik tisíc a město opět čekají četné uzavírky.

ilustrační snímek | foto: Petr Lundák, MF DNES

„Zatím je přihlášeno do hlavního běhu zhruba 2 500 závodníků, do rodinného běhu se pak přihlásilo kolem 1 500 účastníků,“ uvedl projektový manažer závodu Igor Murko.

„Číslo je nižší než v letech před pandemií koronaviru, třeba v roce 2019 v Ústí běžely hlavní závod 4 000 závodníků. Nálada běhat je, ale mění se chování lidí,“ řekl s tím, že dříve byly prodané registrace několik měsíců předem. „V posledních třech letech ale lidé neplánují daleko dopředu, nevědí, co přijde. Největší nárůst registrací je pár dní před závodem,“ upřesnil.

Kromě běžců z Polska, Německa, Rakouska či USA si premiéru v Ústí odbude i česká olympionička a několikanásobná běžecká rekordmanka Kristiina Mäki, která ještě půlmaraton nikdy závodně neběžela.

„Očekává se i souboj předních českých vytrvalců Jiřího Homoláče a Víta Pavlišty,“ prozradil jména dalších atraktivních závodníků Carlo Capalbo, prezident organizačního výboru RunCzech.

Trasa povede stejně jako v minulých ročnících nejen ulicemi města, ale i areálem ústecké Spolchemie, což je v rámci běžeckých závodů unikát. Je to jediné místo na světě, kde závodníci probíhají funkčním výrobním podnikem.

„Trasa chemičkou je každý rok jiná, po domluvě s organizátory ji musíme vést místy, která jsou pro závodníky bezpečná s ohledem na probíhající výstavbu v areálu,“ popsal obchodní ředitel Spolchemie Zdeněk Moravec.

Uzavřené centrum

Kvůli běžeckému svátku vytrvalců se musí obyvatelé i návštěvníci města v sobotu připravit na dopravní omezení, kdy od 6 do 20 hodin bude uzavřené centrum města a přilehlé ulice včetně Benešova mostu přes Labe.

„Během celé soboty bude také omezen provoz některých linek MHD a kvůli havarijnímu stavu Benešova mostu je uzavřena i jedna strana chodníku na něm, pohyb chodců tu bude ztížený,“ poznamenal primátor Petr Nedvědický (ANO). Po dobu startu závodu, zhruba od 14 do 16 hodin, bude omezen i vjezd a výjezd aut z nadzemních garáží v obchodním centru Forum. Vjezd a výjezd u podzemních garáží bude bez omezení.

Finanční náklady na pořádání závodu jsou podle Igora Murka v řádu jednotek milionů korun, přičemž významnou část rozpočtu, 600 tisíc korun, tvoří příspěvek od ústeckého magistrátu a další peníze od Spolchemie. Na loňský ročník přispěl částkou 200 tisíc korun i Ústecký kraj. Jestli bude letos částka stejná, zatím není jasné, rada o ní bude teprve rozhodovat.

„Poslední ročníky postižené covidem byly finančně náročné a návratnost nebyla naplněna. Chceme se vrátit na úroveň před pandemií a musím říct, že se nám to letos daří,“ doplnil projektový manažer.