iDNES.cz

Na přezutí pneumatik si řidiči počkají déle než týden, za nové připlatí

  6:54
Kvůli nečekaně vysokým teplotám nechali letos lidé přezutí svých aut na poslední chvíli. I proto mají nyní pneuservisy plno na dva až tři týdny dopředu. Kromě delší čekací doby musí řidiči také počítat s tím, že při pořízení nových pneumatik budou muset sáhnout hlouběji do peněženky.
Ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: AP

Nové pneumatiky mohou oproti loňským cenám koupit o 20 až 30 procent dráž. Záleží na značce a na tom, jak si vyšší ceny od dodavatelů promítá do svých nákladů pneuservis. Z ankety MF DNES mezi severočeskými servisy také vyplývá, že až 30 procent stoupl letos zájem o ojeté pneumatiky i takzvané protektory.

„Pneumatiky zdražují každý den. Když zákazníkovi uděláme cenovou nabídku, dokážeme ji garantovat několik hodin. Je to tím, že nám takovou cenu dodavatel nabídl, ale druhý třetí den může být cena jiná. Dodavatel prostě vyprodá současné zásoby a prodává další za jinou cenu,“ uvádí Hana Beznosková z pneuservisu Audo Viktoria v děčínských Březinách.

Šetřit na obutí si nedovolí hlavně lidé, kteří za rok ujedou tisíce kilometrů, ať sněží nebo je mráz. „Nejčastěji kupují střední a vyšší střední třídu, tedy značky Nexen, Barum nebo Continental. A opravdu prověřujeme cenu, až když zákazník zavolá, že si vybrané pneumatiky koupí,“ přiblížila Beznosková.

„I když se ceny pneumatik zvýšily, obchodní zástupci dál kupují i prémiové značky. Jejich kvalita je vyšší a tím je také vyšší počet ujetých kilometrů. My pro ně máme například Bridgestone, které v nejběžnějším rozměru 205 55 R16 stojí 2 568 korun. Ale běžní zákazníci šetří a pro ně máme novou pneumatiku Davanti, což je střední kategorie, která ve stejném rozměru stojí 1 787 korun,“ sdělila Jana Slámová z ústeckého servisu Storex v Úžíně.

S teplem zapomínají řidiči na přezutí, řešením jsou celoroční pneumatiky

Ceny ojetých pneumatik se pak pohybují od 300 korun do tisíce. Opět záleží na značce a v tomto případě i na výši vzorku. Podobné je to s protektory.

„Je hodně znát, že lidé šetří. Ojeté pneumatiky jsou na jednu až dvě sezony. Jestli má člověk koupit novou gumu R16 za 1 500 korun, nebo za 750 korun ojetou se vzorkem na 50 procent, která mu vydrží dvě sezony, to je rozdíl. Řada lidí v současnosti řeší finance. A když kupují nové, tak ty levnější. Jen ti, kteří mají služební nebo drahá auta, to neřeší,“ řekl Martin Procházka, spolumajitel chudeřického Pneucentra P & S.

Podle něj lidé sahají po značkách Barum, Kleber, Matador, Sailun nebo Lassa. „Pneumatiky Lassa vyrábí firma Bridgestone a v rozměru R16 stojí kolem 1 600 korun,“ dodal Procházka.

Kvůli vysokým teplotám v minulých dnech nechali lidé letos přezutí na poslední chvíli. Nyní tak musí mít trpělivost, než na ně dojde v servisech řada. Čekací lhůty se pohybují v kraji většinou v rozmezí 7 až 10 dní.

„Nyní praskáme ve švech. Přišel první mrazík, lidé škrábali skla a všichni si vzpomněli. Letos je nápor způsobený počasím,“ uvedla koncem minulého týdne Slámová.

zpět na článek