Vyšel z vězení a hned přepadl banku, za mřížemi prožije dalších devět let

  8:04
Muž, který letos v dubnu přepadl banku na Mírovém náměstí v Ústí nad Labem, si za čin odpyká devět let. Se státní zástupkyní uzavřel dohodu o vině a trestu, soud to následně schválil, a rozhodnutí je tak pravomocné.

Lupič v dubnu 2020 přepadl banku na Mírovém náměstí v Ústí nad Labem. | foto: Pavel Přibyl, MF DNES

Jiří Molnár byl na svobodě teprve tři dny, když přijel do Ústí nad Labem s cílem vyloupit banku. Do pobočky Sberbank vstoupil 15. dubna před 14. hodinou. Přistoupil k přepážce a zaměstnankyni předložil papírek s textem: „Vydejte mi peníze, nebo vás zastřelím.“

Žena mu ho ale vrátila zpátky a nečinně seděla. Muž proto vzkaz opět posunul před ni a důrazným tónem jí řekl, aby si ho přečetla znovu. Pracovnice mu na to odpověděla, ať chvíli počká, že jde říct kolegyni, aby šla na pokladnu. 

Po několika minutách pachatele jiná pracovnice vyzvala, aby přišel k přepážce. Také jí ukázal lístek s výhrůžkou. Z trezoru pak žena vyndala 244 tisíc korun.

Pracovnice banky zmáčkly tísňové tlačítko, jenže když dorazil člen ostrahy, muž strkající si do igelitky balíček peněz mu nepřišel nápadný, i když na něj ženy ukazovaly prstem.

Molnár v klidu prošel kolem něj a namířil si to k nádraží. Příslušník ochranky později ženám vyčítal, že měly naznačovat více. Molnára nicméně po týdnu zadržela na Mostecku policie. Jeho podobu znala díky kamerovým záznamům z banky.

„Obžalovaný vše podrobně popsal,“ uvedl Pavel Kuděla, předseda senátu ústeckého okresního soudu, který dohodu o vině a trestu posuzoval.

Muž podle něj vylíčil třeba i to, jak si pořídil blok, aby měl kam napsat výhrůžný vzkaz, či jak si před zadržením užíval dámské společnosti.

Banku šel prý vyloupit proto, že si z vězení, které opustil o tři dny dříve po odpykání tříletého trestu, odnesl jen tři tisíce. Důvodem jeho předchozího odsouzení bylo také přepadení banky. Tehdy ovšem odešel s nepořízenou.

Právě kvůli této minulosti se na něj vztahovala zvýšená sazba. Mohl tak dostat až 13 let a 4 měsíce. Bance navíc musí zaplatit 141 tisíc, které už stihl utratit. Zbytek sumy u něj policisté našli a vrátili. Molnár se však soudů stejně nezbaví. U ústeckého krajského soudu totiž figuruje i v rozsáhlém případu krácení daní.