Oblíbený primátor Kubera se stane in memoriam čestným občanem Teplic

  16:14
Nedávno zesnulý předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS) se stane čestným občanem města Teplice. Rozhodli o tom zastupitelé. Oblíbený politik stál v čele lázeňského města v letech 1994 až 2018, nejprve coby starosta a poté jako primátor.

Jaroslav Kubera stál v čele Teplic coby starosta a později primátor v letech 1994 - 2018. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Jaroslav Kubera zemřel po náhlé nevolnosti v pondělí 20. ledna v nedožitých 73 letech.

 „Kdo jiný už by měl být čestným občanem Teplic než on. V novodobých dějinách našeho města byl pan Kubera historicky nesmazatelným elementem a vůdčí osobou, která město posunula dál. Jeho stopa v historii Teplic je velmi významná,“ řekl dnes teplický primátor Hynek Hanza.

Fotogalerie

V zastupitelstvu Ústeckého kraje už Kubera svého nástupce má, nahradil ho místopředseda krajské ODS a mluvčí Památníku Terezín Tomáš Rieger. V teplickém zastupitelstvu zase usedl na jeho židli jeho stranický kolega Petr Šíla, současný ředitel botanické zahrady v Teplicích.

Kdo Kuberu nahradí v čele horní komory Parlamentu ČR se rozhodne ve středu 19. února. Kandidáty jsou první místopředseda Senátu Jiří Růžička (STAN) a předseda senátorského klubu ODS Miloš Vystrčil, jenž je považován za favorita.

Ještě dramatičtější boj se však očekává o uvolněné senátorské křeslo za okres Teplice. Kandidáti doplňovacích voleb, které se na Teplicku uskuteční 27. a 28. března, museli do dnešní 16. hodiny odevzdat přihlášky.

„Obdrželi jsme jich celkem jedenáct,“ řekla dnes krátce po uzávěrce vedoucí oddělení vnějších vztahů odboru kanceláře primátora Pavla Doksanská.

Jak se MF DNES podařilo zjistit, o senátorské křeslo po Kuberovi, by se měly utkat velmi známé osobnosti. Jednou z nich je dokonce i současný primátor Teplic a Kuberův stranický kolega Hynek Hanza, o jehož kandidatuře se v posledních dnech hodně mluvilo. Dnes ho ODS nominovala.

Ke své kandidatuře dnes Hanza sdělil: „Mým hlavním cílem je navázat a pokračovat v politice Jaroslava Kubery. Pro Teplice a i ostatní obce a města, se kterými jsem často v kontaktu, zachovat úzké propojení města a Senátu, které se nám osvědčilo. Mým heslem nejen pro senátní volby je ‚Jistota vaší svobody‘“.

S jistotou se voleb zúčastní například nynější hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček (KSČM) a také současná starostka Bíliny Zuzana Schwarz Bařtipánová (ANO), která po komunálních volbách právě Bubeníčka sesadila z pozice starosty.

„Hlavními body, na kterých bych v Senátu chtěla pracovat, a které bych chtěla změnit k lepšímu, jsou ukončení štědrého sociálního systému bez povinností a společenské odpovědnosti, udržitelný a rostoucí důchodový systém, naplnění navrženého patnáctera pro omezení obchodu s chudobou a zrušení nesmyslného pojetí inkluze, kdy ve školách roste podíl nevzdělavatelných dětí,“ uvedla Bařtipánová.

Bubeníček svou kandidaturu oznámil na Facebooku a považuje ji za poslední výzvu ve své politické kariéře.

„Rád bych v horní komoře parlamentu zúročil zkušenosti z osmileté práce v samosprávě. Mám tím na mysli ani ne tak zákonodárnou iniciativu, ale věci praktické, které mohou pomoci našemu regionu, jenž si ji bezesporu zaslouží,“ napsal.

Mezi dalšími kandidáty na uvolněné křeslo nechybí ani ředitel Gymnázia Teplice Zdeněk Bergman (nestraník, kandiduje s podporou hnutí Senátor 21), který s Kuberou prohrál ve 2. kole posledních senátorských voleb, starosta Duchcova Zbyněk Šimbera (ČSSD) či ředitel teplické střední školy obchodu a služeb Zdeněk Pešek (Trikolóra). Do boje o senátorský post by měl zasáhnout i krajský zastupitel Bohumil Ježek (SPD). 

Autor: