iDNES.cz

Hasiči v Hřensku už oplakali svou tatru. Plameny se jí nakonec vyhnuly

  16:42
Dobrovolní hasiči z Dolní Poustevny na Děčínsku pomáhají s likvidací požárů v Českém Švýcarsku od samého začátku. Z jednoho zásahu se ale museli stáhnout bez své cisterny. Kvůli rozbitému motoru ji museli odstavit na místě. Když se po několika dnech na kritické místo vrátili, zjistili, že plameny se nakonec vozu vyhnuly.

Zásah hasičů z Dolní Poustevny při požáru v Českém Švýcarsku. (28. července 2022) | foto: Facebook: Hasiči Dolní Poustevna

„Ani my jsme nevěděli, jak to s ní dopadne, když jsme ji museli nechat na místě,“ píší dobrovolní hasiči z Dolní Poustevny na svém Facebooku k situaci kolem své Tatry 815 - CAS 32.

Příspěvek, který zveřejnili na základě častých dotazů svých příznivců, co se s vozem stalo, když posádka místo zásahu musela opustit, vzápětí doplnili radostným dovětkem: „Naše cisterna přežila!“

K nepříjemné situaci došlo v pondělí, kdy poustevenští hasiči vyrazili k zásahu na jedno z míst nad Hřensko. Do cisterny doplnili vodu a chystali se na přiděleném stanovišti hasit. „Už v kopci mělo auto problémy a když jsme dojeli na místo, motor zhasl úplně,“ řekl iDNES.cz velitel hasičského sboru Jan Diessner. Dodal, že auto bylo přitom těsně po servisu.

Nepříjemnost situace doplnil fakt, že oheň se začal nebezpečně šířit. Proto bylo nutné nechat vůz vyrobený na konci 80. let stát a místo urychleně opustit. „Situace se během několika minut rázně změnila. Na pokyn velitele zásahu jsme proto nasedli do jiného auta a odjeli,“ líčil Diessner.

Hasiči se k autu nemohli dva dny dostat. Do té doby do Hřenska vyjížděli s jiným vozem - modernější Tatrou Terrno - CAS 20.

Jaké bylo tedy překvapení, když následně zjistili, že je vůz prakticky v pořádku. Plameny se nakonec zastavily jen několik metrů od něj. „Měli jsme samozřejmě radost, že jsme o auto nepřišli. Neměli jsme o něm po tu dobu žádné informace,“ popisoval hasič.

Sbor dobrovolných hasičů Dolní Poustevna se na hašení požáru v nedalekém Českém Švýcarsku podílí spolu se stovkami dalších profesionálních a dobrovolných kolegů. Diessner přiznává, že zásah je náročný hlavně fyzicky.

Požár podcenili, senátor volal vnitro. Pro park bylo suché dřevo sranda, říká

„Z mého pohledu patří k těm nejtěžším, které zažíváme. Náročný je hlavně terén, v němž pracujeme,“ dodává.

Náročnost zásahu by byla možná srovnatelná s loňskými povodněmi, které poustevenští hasiči ve své domovské obci a jinde ve Šluknovském výběžku pomáhali likvidovat. „Ale každá situace je jiná, srovnávat se to nedá,“ odmítl srovnání Diessner.

Z jeho oddílu do Hřenska a okolí každý den z Dolní Poustevny vyráží osm až deset kolegů. „Někteří tam jsou už pátý den po sobě. Všichni jezdí dobrovolně, nikoho nenutím,“ připomíná Diessner fakt, že všichni mají i svá civilní zaměstnání.

Ze Švédska přiletěly Air Tractor, stroje původně určené k práškování polí

Týmu se naštěstí vyhýbají zranění, lékařskou pomoc v místě nepotřeboval z nich ještě nikdo. Ale na hasiče stejně jako na ostatní jejich kolegy padá únava. „Ale nikdy bych tam neposlal lidi, kteří nejsou stoprocentně fit,“ uzavírá Diessner.

zpět na článek