Končící krajští politici zamíří do školy i k policii, další se těší na důchod

  8:04
Už jen několik dní bude Ústeckému kraji vládnout současná koalice. Na pondělí 16. listopadu je naplánované ustavující zastupitelstvo a vlády se ujmou noví politici. Krajská rada se kompletně obmění. Co budou dělat končící vrcholní představitelé hejtmanství?

ilustrační snímek | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Hned několik jich avizuje, že si budou především užívat důchodu. Vedle samotného hejtmana Oldřicha Bubeníčka (KSČM), jenž se neúspěšně pokoušel prodloužit si politickou kariéru letošní kandidaturou do Senátu a zbývá mu tak jen post opozičního zastupitele v Bílině, plánují to samé i jeho spolustraníci Stanislav Rybák a Ladislav Drlý.

„Na tachometru už mám přece jen opravdu vysoké číslo,“ řekl krajský radní Drlý, jenž v závěru listopadu oslaví 67. narozeniny. Úplně volno mít ale nebude. Je totiž zároveň chomutovským radním.

„Já se vlastně docela těším, že už končím,“ podotkl dvaasedmdesátiletý náměstek Rybák, který sedí i v lounském zastupitelstvu.

Jiní se pro změnu vrátí ke své bývalé práci

Náměstek hejtmana Martin Klika, jemuž nyní zbude jen post opozičního krajského zastupitele v barvách Lepšího severu, se po letech chystá znovu šéfovat litvínovským strážníkům. 

S jakou vizí se ke sboru vrátí, ale rozebírat nechtěl. „Ještě jsem přece jenom na kraji a musím se také potkat s paní starostkou Kamilou Bláhovou,“ sdělil Klika, jinak také opoziční městský zastupitel.

To náměstek pro školství Petr Šmíd (za SPO-SPD) znovu usedne do ředitelny varnsdorfské ZŠ Bratislavská. „Jestli mě mrzí, že končím ve vedení kraje? Vůbec. Snažil jsem se odvádět tu nejlepší možnou práci. Myslím, že se mi i dost věcí podařilo, ale ten tlak na člověka je tak velký…,“ uvedl Šmíd.

Kolegyně, která školu vedla místo něj, se stane jeho zástupkyní. Šmíd se letos neúspěšně pokoušel dostat do krajského zastupitelstva za Trikolóru.

V novém krajském zastupitelstvu bude chybět i dosluhující radní pro sociální věci Miroslav Andrt, jenž stejně jako Klika pozastavil členství v ČSSD a kandidoval za Lepší sever. 

Svou nejbližší budoucnost vidí na jiném politickém postu, který dosud coby neuvolněný také zastával – v křesle místostarosty Štětí. „To bude moje gró. Jestli k tomu časem ještě něco přibude, se uvidí. Do konce roku každopádně nic řešit nehodlám,“ prozradil Andrt.

O nutnosti chvíli se zastavit a nadechnout mluví i končící náměstek hejtmana pro oblast dopravy Jaroslav Komínek (KSČM). 

„Jasno úplně nemám, ale určitě zůstanu v logistice,“ uvedl Komínek, zároveň chomutovský radní a předseda představenstva tamního dopravního podniku, který si nedokáže představit život bez volantu. Ve volnu dělá instruktora v autoškole nebo vypomáhá coby šofér autobusu.

Otazník se vznáší i nad budoucností náměstka Zdeňka Matouše, jenž také pozastavil členství v ČSSD ve prospěch Lepšího severu a v krajském zastupitelstvu končí. 

Stále je starostou Krupky. Měl také nastoupit na post ředitele teplického muzea. Konkurz ovšem budil pochyby, zda mu nebyl šitý na míru. Budoucí hejtman Jan Schiller (ANO) hodlá vypsat nová výběrová řízení u všech muzeí a galerií.