Vydělával streamováním, daně neplatil. Policisté ho chytli v přímém přenosu

  13:02
Ústeckým kriminalistům se podařilo v přímém přenosu zastihnout streamera, který za své internetové vysílání pobíral finanční odměnu, aniž by měl potřebné živnostenské oprávnění. Muž je podezřelý z přečinu nedovoleného podnikání.

„Kriminalisté oddělení hospodářské kriminality územního odboru Ústí nad Labem prověřují ‚případ streamera‘ pocházejícího z Ústí nad Labem, který vysílal na streamovacích platformách audiovizuální obsah a pobíral za to finanční odměnu. K této činnosti je ovšem nutné mít potřebné živnostenské oprávnění, což neměl,“ popisuje policejní mluvčí Veronika Hyšplerová.

„V průběhu prověřování vyšlo najevo, že se muž pohybuje po území celé České republiky a je značně obtížné ho operativně zastihnout v jednom místě a čase. Úkol to byl o to obtížnější, že vzhledem k nízké sazbě odnětí svobody, která v případě odsouzení hrozí, nedal státní zástupce souhlas se zadržením,“ doplňuje Hyšplerová.

Příležitost seznámit se nám dala nešťastná událost, říká Kovy o partnerovi

Kriminalistům proto nezbylo než se načas stát sledujícími jednoho z profilů podezřelého streamera a čekat na vhodnou příležitost. Trpělivost přinesla ovoce, neboť v jednom streamu policisté zachytili informaci, že podezřelý cestuje vlakem do Ústí nad Labem.

„Vzhledem k tomu, že celou cestu natáčel a živě streamoval, bylo možné určit čas a místo příjezdu podezřelého do Ústí nad Labem, podezřelého ještě na nádraží přímo v průběhu streamu kontaktovat a provést s ním další úkony,“ podotýká policejní mluvčí.

Problém si uvědomoval

Díky informacím, které vyšetřovatelé získali, lze zahájení trestního stíhání očekávat v řádu dnů.

„V současné době je muž podezřelý z přečinu nedovoleného podnikání dle § 251 odst. 1 trestního zákoníku. Podezřelý rovněž uvedl, že ví že má problém s placením daní, ale netušil že by jeho jednání mohlo být trestným činem,“ uvádí Hyšplerová.

Policie upozorňuje, že streamování je výroba a rozmnožování zvukových a zvukově obrazových záznamů, přičemž se jedná, pokud je prováděno za úplatu, o poskytování služby zákazníkům. „Tím pádem je naplněna definice výdělečné činnosti podléhající potřebě vlastnit živnostenské oprávnění,“ upřesňuje policejní mluvčí.

Podle kriminalistů se v žádném případě nejedná o uměleckou činnost. „Vykonávání takové činnosti bez příslušného živnostenského oprávnění může naplnit skutkovou podstatu trestného činu neoprávněného podnikání dle ustanovení trestního zákoníku. Pachatel se pak kromě nebezpečí trestního stíhání vystavuje i hrozbě sankcí ze strany finančního úřadu,“ dodává Veronika Hyšplerová.

31. srpna 2021

Autor: