iDNES.cz

Italský majitel se nestará o zámek v Postoloprtech. Jde po něm policie

  8:18
Lounští policisté se zajímají o to, proč majitel chátrajícího zámku v Postoloprtech o památku nepečuje. V obdobném případě potrestal před dvěma měsíci Okresní soud v Lounech vlastníka renesančního zámku Vršovice. Za to, že bývalé šlechtické sídlo nechal zpustnout, dostal podmínku.

Zámek v Postoloprtech byl postaven roku 1611 na místě původní tvrze, vystavět ho nechal Štefan Jiří ze Šternberka. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Postoloprtský zámek, který patřil až do roku 1947 Schwarzenbergům a platil za luxusní zastávku pro šlechtu při lovecké sezoně, je dnes zdevastovaný a terčem vandalů (psali jsme o tom zde).

„Stav zámku nyní prověřují policisté z odboru hospodářské kriminality,“ potvrdila lounská policejní mluvčí Jaromíra Střelcová s tím, že je ale šetření teprve na počátku, a proto k němu více neřekne.

Tuto památku v současnosti vlastní italský podnikatel Mauro Piccinini. Také on se ke stavu zámku ani k jeho budoucnosti nevyjadřuje.

Stav trojkřídlé dvoupatrové budovy, která stojí v centru města a obklopuje ji park, se nelíbí místní radnici. Zámek je zchátralý a každým rokem se to horší.

Památkáři marně volají po nápravě

„Vlastnit nemovitost s sebou přináší i určité povinnosti, a dokud nebudou takoví vykukové tvrdě postiženi, tak to tady bude vypadat jako dosud,“ zlobí se starosta Zdeněk Pištora.

Zámek v Postoloprtech

  • do současné podoby byl přestavěn po požáru v roce 1768, opravil ho Jan ze Schwarzenberga
  • v majetku Schwarzenbergů zůstal do roku 1947. Později sloužil jako depozitář Státní knihovny ČSR v Praze
  • v roce 2002 ho knihovna prodala soukromníkovi, ale k převodu vlastnictví nikdy nedošlo
  • o dva roky později se majitelem zámku stal Mauro Piccinini.

Památkáři majitele už léta vyzývají k nápravě, ale i na ně reaguje jen sporadicky. „Dosud provedl pouze dvě minimální lokální opravy střechy. Upozorňovali jsme ho na možnosti čerpání dotací, které ale nikdy nevyužil,“ říká vedoucí lounského stavebního úřadu Kateřina Todtová.

Do budovy tak nadále zatéká a v důsledku chybějících okapových svodů dochází k dalšímu poškozování fasád.

Italský podnikatel si zámek koupil před dvanácti lety, následně zazdil okna a dveře v přízemí. Památkářům slíbil, že objekt bude mít správce, který přímo na místě dohlédne, aby nedocházelo k vloupáním a k další devastaci.

Zámek ale zůstal i nadále opuštěný, takže bezdomovci, narkomani a sběrači kovů se tam časem probourali a postupně zničili všechny interiéry památky. Rozebrali i parketové podlahy.

zpět na článek