iDNES.cz

Firmu a tři desítky žadatelů o kotlíkové dotace viní policie z podvodu

  11:02
Vydělat nečestně na evropských dotacích na výměnu starých neekologických kotlů za nové se snažila firma z Teplic. Policie ji teď viní z dotačního podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie. Spolu s ní obvinila i 27 žadatelů a dalších 187 v rámci celé České republiky ještě prověřuje.

Radim Vojáček z odboru hospodářské kriminality prezentuje případ kotlíkových dotací. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

Firma lidem slibovala, že jim výměnu kotlů včetně vyřízení dotace zařídí bez ohledu na skutečné náklady jen za 19 900 korun, tedy zhruba za polovinu spoluúčasti vyžadované podmínkami dotace. Po obdržení peněz dotaci skutečně vyřídila a kotle koupila i zapojila. Poté čekala na státní příspěvek, který se vyplácel až po výměně kotlů.

Krajský úřad, který kotlíkové dotace rozděluje, však policii upozornil, že firma ceny kotlů v žádostech nadhodnocuje.

„Ústecký kraj dotace ve výši téměř tří milionů korun nevydal, protože nezákonné jednání před splátkou odhalil. Možná škoda podle něj může činit až pět milionů korun,“ uvedl Radim Vojáček, vedoucí odboru hospodářské kriminality krajské policie.

I zákazníci firmy se však dopustili podvodu, za který jim hrozí trest, protože museli znát podmínky dotace a záměrně je nenaplnili. 

„Jednou z podmínek bylo, že se budou spoluúčastnit zhruba do výše 40 tisíc korun. Zaplatili tak o polovinu méně, přitom ale podepsali doklady, že dali víc,“ poznamenal Vojáček.

Zprostředkovateli i žadatelům hrozí trest od dvou do osmi let. „V případě, že se prokáže, že škoda přesáhla pět milionů, pak bude sazba pět až deset let,“ dodal šéf hospodářské kriminálky.

Dlouhé fronty na kotlíkové dotace v Karlových Varech (2017):

zpět na článek