iDNES.cz

Nové přeshraniční cyklotrasy představí unikátní podstávkové domy

  7:08
Pět nových cyklostezek se otevřelo turistům ve Šluknovském výběžku, v Libereckém kraji a v německé Horní Lužici. Nové trasy návštěvníky provedou unikátní krajinou jedinečné lidové architektury podstávkových domů. Vznikly díky projektu přeshraniční spolupráce nazvanému Za společným dědictvím na kole i pěšky.

„Podstávkový dům je specifický druh lidové architektury v širokém regionu mezi Děčínem, Mělníkem a Libercem na české straně a v Horní Lužici na německé straně,“ popisuje Filip Mágr ze Společnosti pro trvale udržitelný rozvoj Šluknovska, který turistické trasy připravoval.

„Jde o dřevěnou konstrukci domu, jež nese střechu nebo patro. Její unikátnost je v tom, že trámy nejsou položeny naležato, ale konstrukci nesou sloupky podstávky a na ně vodorovně položená lyžina,“ dodává Mágr.

Cyklotrasy nejsou v terénu proznačeny, ale cyklisté si mohou pomocí QR kódu stáhnout do svých telefonů mapy.

Malebné roubenky v Kytlicích

„Mapy zájemci najdou na turistickém portálu branadocech.cz pod logem Za společným dědictvím na kole i pěšky,“ upřesňuje Magdalena Fraňková, tisková mluvčí Ústeckého kraje, který se spolupodílel na přípravách projektu.

Všechny cyklookruhy procházejí jak českou, tak německou stranou hranice a jsou vhodné pro celou rodinu. Jejich délka se pohybuje od 25 do 71 kilometrů.

Cyklisté si mohou vyzkoušet pět okruhů

Okruh nazvaný Trasa Českým Nizozemím turisty provede kolem Šluknovského zámku až do obce Taubenheim, proslavené čtyřmi desítkami slunečních hodin.

Okruh pojmenovaný Pašeráckou stezkou nabízí projížďku mezi autenticky dochovanými podstávkovými domy v obci Großschönau až do obce Leutersdorf, kde koncem 18. století působila loupežnická banda Jana Karáska.

„Nejkratší okruh jsem nazval Lužická trasa, protože turisty povede kolem téměř osmisetmetrového vrchu Hvozd Žitavským pohořím a Lužickými horami až ke zřícenině středověkého hradu a kláštera Oybin,“ nastiňuje Mágr.

Okruh Královská trasa cyklisty provede královským městem Žitava, lázněmi Oybin i Hrádkem nad Nisou.

„Nejdelší, sedmdesátikilometrový okruh nese jméno Trasa a seznámí s podstávkovými domy. Jeho projížďka nabídne mnoho zajímavé architektury, ale i cestu přírodou v neobydlených částech Českého Švýcarska,“ dodává Mágr.

Ve Varnsdorfu v roce 2018 jeden z původních podstávkových domů shořel:

10. července 2018

zpět na článek