Překvapení archeologové našli v dávné vesnici také 4 000 let staré hroby

  6:30
Na čtyři hroby s ostatky starými přes čtyři tisíce let narazili archeologové při průzkumu na místě budoucího sběrného dvora v Podbořanech na Lounsku. Nález odborníky překvapil.

„Jedná se o hroby z období únětické kultury starší doby bronzové. Byly uspořádány v řadě. Jedinci byli uloženi v typické poloze na pravém boku ve skrčené poloze, hlavou k jihu s pohledem na východ. Jeden z hrobů má milodary v podobě čtyř keramických nádob,“ popsal Vojtěch Peksa z Ústavu archeologické památkové péče severozápadních Čech.

Archeologové nečekali, že hrobová místa budou přímo v místě vesnice ze stejné doby, kterou v Podbořanech objevili o několik dní dříve.

„To, že v okolí hroby budou, jsme věděli, ale že budou tak blízko, nás překvapilo. Pro nás je zajímavé, že máme jak vesnici, tak pohřebiště. Další hroby se tu jistě nachází, dál ale s průzkumem nejdeme,“ zmínil Peksa.

V úterý ostatky vyzvedla ze země antropoložka a na místě tak bádání končí. Ostatky poputují do laboratoře k dalšímu zkoumání.

„Máme dva dospělé, dítě a jedince ve věku 15 až 16 let. Pod ním se ale nachází jiné kosterní pozůstatky další osoby,“ doplnila antropoložka Jana Kuljavceva Hlavová s tím, že pozůstatky jsou dobře zachovalé.

Dalším nálezem je i unikátní keltská dvoukomorová keramická pec.

Autor: