Zastavte příliv nepřizpůsobivých, není tu bezpečno, žádá petice v Bílině

  7:02
Bílinou koluje petice za odvolání starostky města Zuzany Schwarz Bařtipánové (ANO) a místostarostky Marcely Dvořákové (ODS). Její autoři tvrdí, že se bezpečnostní situace ve městě neustále zhoršuje a příliv nepřizpůsobivých obyvatel může za to, že se lidé bojí i ve dne vycházet ze svých domovů.

Předměstí Bíliny na Teplicku. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

„Jedním ze základních pilířů koaliční smlouvy současného vedení města je deklarace zlepšení bezpečnostní situace ve městě. Opak je však pravdou, z některých částí našeho města se v posledních letech stávají lokality s prudkým nárůstem kriminality,“ píše se v dokumentu. 

Podle autorů petice se současné vedení města vůči snižování nebezpečnosti, zejména v lokalitě panelového sídliště Za Chlumem, staví alibisticky. „A neutěšenou situaci svým nekonáním dokonce spíše přiživuje,“ uvádí se dále v dokumentu.

V závěru petenti žádají, aby se starostka obce Zuzana Schwarz Bařtipánová a místostarostka Marcela Dvořáková vzdaly svých funkcí a byly nahrazeny „erudovanějšími kandidáty, kteří budou skutečně pracovat ve prospěch města Bílina“.

Lidé se přes den bojí vycházet ze svých domů

„Nelíbí se nám, že se do města sestěhovávají nepřizpůsobiví obyvatelé a vedení radnice s tím nic nedělá. Je tady nepořádek, lidé se bojí i přes den vycházet ze svých domů. Chceme, aby se už něco změnilo,“ vysvětluje Jiřina Malá, organizátorka petice.

Podle informací MF DNES ji dosud podepsalo zhruba 600 lidí. Archy mohou podepisovat na internetu, ale například i v restauracích Pošta, Jiskra či Bašta. Petici chtějí organizátoři předložit zastupitelům na zářijovém jednání. 

„Pořád posloucháme, že něco nejde. Ale podle nás město musí mít nějaké páky na nepřizpůsobivé občany. Už zkrátka není možné dál v tom bordelu žít,“ doplňuje autorka petice.

Vedení města se peticí bude zabývat

Starostka Bíliny Zuzana Schwarz Bařtipánová slíbila, že se vedení města bude peticí zabývat. „Víme o tom, že taková petice existuje, ale zatím k nám nedorazila. Až ji budeme mít na stole, určitě to na radě města projednáme,“ popisuje.

Zároveň podotkla, že pokud to povolí covidová situace, plánuje radnice obnovit pravidelné setkání s občany. „A tam bychom rádi pozvali i autory této petice, abychom je vyslechli,“ poznamenává starostka.

V souvislosti s bezpečnostní situací a nepřizpůsobivými obyvateli, na které autoři petice upozorňují, vedení Bíliny nedávno informovalo, že plánuje schůzku se zástupci sousedního Mostu. Zdejší politici totiž pro řešení sociálně vyloučených lokalit představili projekt s názvem Pod ochranou města Most, který funguje od loňského léta.

Jde o ucelený systém, který má za cíl zvrátit situaci v problémových částech města a funguje tak, že radnice úzce spolupracuje s majiteli bytů a ti nepřizpůsobivým nájemníkům, kteří nerespektují základní pravidla a obtěžují okolí, vypovídají nájemní smlouvy.

„Pokud zjistíme, že to má přínos, bude se tím naše komise pro bezpečnost a prevenci kriminality zabývat hlouběji a zkusila by připravit nějaký pilotní scénář i pro Bílinu,“ řekla již před časem Schwarz Bařtipánová.

Autor: