Zámek Peruc je otevřen, soukromí majitelé ukázali opravené šlechtické sídlo

  16:48
Část rokokového zámku v Peruci na Lounsku se otevřela veřejnosti. Návštěvníci mají možnost prohlédnout si nově zrekonstruované prostory, zrestaurovaná cenná kachlová kamna, schodiště se sochařskou výzdobou, dobový nábytek a historické obrazy od starých mistrů z 15. až 18. století.

Prohlídkový okruh si je možné na zámku projít vůbec poprvé. Památka byla naposledy otevřena pro veřejnost před mnoha desítkami let, kdy zde mělo depozitář Národní muzeum, které ale zpřístupnilo pouze pár místností s loveckými trofejemi.

„Nejvíce jsme hrdí na rokokové schodiště od Ignáce Platzera, které patří k nejkrásnějším na světě,“ popsal podnikatel Pavel Ondráček, který společně s partnerkou Dominikou Matušovou, jež zámek vlastní, památku spravuje.

Zámek koupila Matušová za 15 milionů korun od dvou Britů, před pěti lety začala celková rekonstrukce.

Dosud tam byly podle slov Ondráčka proinvestovány desítky milionů korun. „Když jsme začali, zámek byl barabizna – propadlé podlahy a stropy, vymlácená okna, všude dřevomorka, opadaná omítka, neexistující topení a kanalizace. Udělali jsme z toho krásnou rokovou památku,“ uvedl Ondráček.

Zámek Peruc

  • Dochovaná podoba zámku je výsledkem rokokové přestavby z let 1760–1770 za rodu Ledeburů.
  • Projekt přestavby v barokním slohu navrhl Antonio della Porta.
  • V roce 1798 získali zámek Vchynští, v roce Thun-Hohensteinové. Ti jej vlastnili až do roku 1945.
  • Jižní křídlo využíval v letech 1947–1952 malíř Emila Filla jako ateliér.
  • Zámek je od roku 1964 kulturní památka.

Památka je v současné době opravena zhruba z poloviny. Zpřístupněné je severní a zčásti západní křídlo, v několika místnostech stále rekonstrukce pokračuje.

První návštěvnický den se stále pracovalo před hlavním vchodem a na nádvoří, kde dělníci dodělávali terénní úpravy. Jižní křídlo zámku s Pamětní síní Emila Filly nadále zůstává kvůli opravám uzavřeno.

Návštěvnický okruh tvoří několik reprezentativních sálů, které jsou vybaveny dobovým nábytkem a cennými obrazy, které majitelka získala zápůjčkou z řady galerií a od soukromých sběratelů. Původní vybavení se nedochovalo. V místnostech jsou také kachlová kamna z 18. století.

„Podařilo se nám zrestaurovat na tři desítky kachlových kamen. Mnoho z nich bylo přitom zničených od vandalů, skládali jsme je ze střepů,“ doplnil Ondráček.

Občerstvení nabízí také indickou kuchyni

V zahradě zámku mají turisté k dispozici občerstvení s nabídkou středomořské a indické kuchyně. První otevírací den si nenechaly ujít desítky návštěvníků. V první skupině turistů byl i Miroslav Blažek z Peruce.

„Rekonstrukce se opravdu povedla. Prostory zámku jsou krásné, Peruc si takovou památku zaslouží,“ líčil nadšeně po prohlídce.

Zámek bude otevřen celé prázdniny každý den od 10 do 18 hodin. Pak se opět uzavře a obnova bude pokračovat. Ondráček počítá i s budoucím otevřením Pamětní síně Emila Filly v jižním křídle.

„Filla na Peruc určitě patří a chceme, aby tu byla opravdu důstojná připomínka. Tedy prostory vybavené jako v době, kdy tu pobýval. Vystavené obrazy a také fotografie Josefa Sudka, který za Fillou často jezdil,“ popsal Ondráček.