Galerie a majitelka zámku v Peruci chystají smír, jednají o návratu Filly

  16:08
V červnu roku 2023 by chtěla Galerie Benedikta Rejta znovu otevřít na zámku v Peruci na Lounsku Pamětní síň Emila Filly. Jedná o tom s majitelkou této rokokové památky, s níž vede dlouholetý soudní spor. Nyní podle všeho dojde ke smíru.

Zámek v Peruci. Část už je opravená. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

„Pamětní síň bude v nejvěrnější podobě doby, kdy na zámku Filla pobýval. Nechceme se tedy vracet k nové verzi galerie z posledních let,“ nastínila stručně plány ředitelka galerie Kateřina Melenová.

Návrat Fillova díla bude vyústěním několikaletého soudního sporu mezi galerií a majitelkou zámku Dominikou Matušovou. Letos v červnu lounský soud rozhodl, že má Matušová vrátit jižní křídlo zámku zpět do užívání galerii do šesti měsíců od nabytí právní moci. V srpnu Matušová podala proti rozsudku odvolání, verdikt tak není pravomocný.

Matušová prostřednictvím svého partnera Pavla Ondráčka, který ji mediálně zastupuje, nechtěla krok komentovat. „Nyní k tomu nebudeme nic říkat. Mohu ale potvrdit, že s galerií jednáme o spolupráci a Fillu na Peruci chceme,“ řekl.

Podle Melenové se nyní připravuje konkrétní dohoda. „Probíhají intenzivní přípravy smíru. Soud jsme o tom již informovali a stažení odvolání bude součástí dohody. V každém případě obec, majitelka zámku i my chceme Fillu na zámek zpět, a musíme proto spolupracovat,“ sdělila Melenová s tím, že konkrétní podmínky dohody by měly být vyjasněné během několika týdnů.

Kubistický malíř Emil Filla na peruckém zámku pobýval v letech 1947–1952. Po jeho smrti tam galerie provozovala Pamětní síň s jeho obrazy, otevřena byla do roku 2016, kdy majitelka zámku začala s jeho rekonstrukcí.

Oprava stále není dokončená, což je podmínkou návratu Filly do Peruce. Hotová je zatím severní část zámku, v níž už probíhají turistické prohlídky. Střední část a jižní křídlo, kde se v minulosti pamětní síň nacházela, ještě obnoveny nejsou.

Autor: