V obci už zvelebují zámek, teď chtějí koupit a opravit i nedaleký kostel

  7:48
Chátrající barokní kostel sv. Petra a Pavla v Peruci na Lounsku chce od římskokatolické církve koupit Nadace Emila Filly, kterou spoluzakládali podnikatel Pavel Ondráček a jeho partnerka Dominika Matušová, majitelka nedalekého renovovaného zámku. Sakrální památku plánují opravit a opět zpřístupnit.

Kostel v Peruci je kvůli havarijnímu stavu od roku 2018 zavřený. | foto: Miroslav Blažek

Církev kostel na nového majitele převede za symbolickou jednu korunu. Jednání mezi oběma stranami probíhají už delší dobu a jsou téměř u konce.

„Nadace byla mnou i mými nadřízenými, tedy pražským arcibiskupstvím, vyhodnocena jako důvěryhodná instituce, která obnoví a uchová značnou kulturní hodnotu kostela a zároveň po vzájemné domluvě zůstane možnost slavení bohoslužeb,“ potvrdil Cyril Kubánek, administrátor římskokatolické farnosti Zlonice, pod niž Peruc spadá.

Stavební stav kostela se v posledních letech zhoršuje. V roce 2018 se zřítily části stropní omítky a začaly se zvětšovat praskliny ve stěnách a od té doby je uzavřený. 

„Bylo nám líto, v jakém stavu se památka nachází, a protože je v našem sousedství, rozhodli jsme se ji odkoupit a zachránit,“ uvedl Ondráček s tím, že v budoucnu by se tam měly konat církevní akce i vhodné kulturní události.

Církev připouští, že důvodem prodeje je právě havarijní stav a vysoké náklady na opravu kostela. „Důvodem jsou jednak omezené prostředky farnosti při současné péči o mnoho dalších památek i ochota výše zmíněné nadace převzít kostel do své péče,“ dodal Kubánek.

První, do čeho se chtějí budoucí noví majitelé pustit, je oprava střechy, okapů a krovů, náklady odhadují zhruba na šest milionů korun. „To je první úkol, protože dovnitř kostela zatéká. Začít s pracemi chceme už letos. Následovat bude zpevnění kleneb,“ popsal Ondráček.

Obec změnu majitele vítá. „Budeme rádi za každého majitele, který kostel opraví a bude ho spravovat lépe než církev,“ sdělil místostarosta Jan Vnouček (Jsme PRO!Peruc).

Kostel navrhl a v letech 1722–25 postavil Petr Pavel Columbanin, je dominantou obce a stojí v blízkosti rokokového zámku, který je již z části opraven a od loňska se tam konají prohlídky.