Už nemůžeme, bloudíme. Čtyři vyčerpané turisty našli hasiči díky bodu záchrany

  15:58
Díky takzvanému bodu záchrany našli dobrovolní hasiči čtveřici znavených turistů, kteří vyrazili na výlet na Chomutovsku. Potom, co se ztratili, zavolali na tísňovou linku. S orientací jim pomohl právě bod záchrany, tabulka umístěná na rozcestníku.

Bod záchrany na Křížovém vrchu nedaleko Adršpachu | foto: HZS Královéhradeckého kraje

„Krajské operační a informační středisko v Ústí nad Labem obdrželo žádost o pomoc od čtyř bloudících unavených turistů v oblasti Hory Svaté Kateřiny na Chomutovsku.

Díky nalezení bodu záchrany, a tím upřesnění polohy, byla do zásahu povolána dobrovolná jednotka hasičů z Hory Svaté Kateřiny. Hasiči naložili rodinu do svého vozidla a přepravili ji k jejich vozidlu zaparkovanému nedaleko Boleboře,“ informoval tiskový mluvčí hasičů Milan Rudolf.

Takzvané body záchrany jsou umístěné napříč republikou a konkrétně hasiči z Ústeckého kraje se s jejich praktickým využitím setkávají.

„Rozhodně to nebylo poprvé, kdy jsme vyjížděli ke ztraceným turistům na základě udání polohy podle bodu záchrany. Tyto tabulky jsou umístěné například na rozcestnících, altáncích a v nouzových případech i na stromech,“ sdělil Milan Rudolf.

Tabulky jsou na místech, kam se bez problémů dostane technika. „Je to pro nás rozhodně jednodušší způsob, než vyrazit do terénu bez konkrétních informací. V tom případě je zásah náročnější na techniku i na lidskou sílu,“ dodal Rudolf.

Body záchrany zobrazují například mapy.cz.

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.

Autor: