Většina hostů z Bendovy nelegální party vyvázne bez trestu, chybí důkazy

  16:26
Většina účastníků narozeninové oslavy podnikatele Petra Bendy, která se v lednu konala v teplickém hotelu, ačkoliv platil nouzový stav a restaurace měly být zavřené, vyvázne bez trestu. V jedenácti případech se totiž magistrátu nepodařilo prokázat, že se lidé akce skutečně zúčastnili.

Jiří Paroubek, Jiří Šlégr a Milan Hnilička dorazili do teplického hotelu Prince de Ligne. (23. ledna 2021) | foto: koláž iDNES.cz

„Magistrátu města Teplice bylo v případě porušení mimořádných opatření v hotelu Prince de Ligne ve dnech 22. 1. a 23. 1. 2021 předáno policií 18 oznámení o podezření ze spáchání přestupku podle zákona č. 240/2000 Sb. o krizovém řízení,“ sdělil mluvčí radnice Robin Röhrich.

„K dnešnímu dni (20. 9. 2021) byla v jedenácti případech věc ukončena vydáním usnesení o odložení. Ve třech případech uložil magistrát správní trest - pokutu, z nichž dva případy byly pravomocně ukončeny. V pěti případech pak nebyla věc dosud pravomocně ukončena,“ doplnil.

Jinými slovy, pokutu za porušení vládního nařízení dlouhých osm měsíců po oslavě dosud uhradili pouze dva lidé. Kdo konkrétně a jaká byla výše pokut, už ale magistrát sdělit nemohl. Informace ze správního řízení totiž dle zákona zveřejnit nesmí. 

MF DNES se snažila zjistit, zda pokutu dostal například pořadatel akce a samotný oslavenec kontroverzní podnikatel Petr Benda. „Prosím vás, já jsem soukromá osoba, nebudu k tomu nic sdělovat. Děkuji, na shledanou,“ řekl redaktorovi a zavěsil telefon. 

Podobně na dotazy reagoval i bývalý policejní prezident Vladislav Husák. „Žádnou pokutu jsem nedostal,“ řekl.

Bývalý premiér Jiří Paroubek dokonce svou účast na večírku zpochybnil. „Nevím, za co bych měl dostat pokutu. Já jsem na žádném večírku nebyl. Fotografie z náměstí není žádný důkaz. Bylo by dobré, kdybyste začali psát seriózně. Na žádné akci jsem nebyl a to pochopilo i několik úřadů státní správy, včetně magistrátu. Žádnou pokutu jsem tedy ani neměl za co dostat,“ řekl redaktorovi.

Na bujarý večírek přišli prominentní hosté

Oslava 50. narozenin vlivného podnikatele Petra Bendy a jeho prominentních hostů se v hotelu Prince de Ligne konala v pátek a sobotu 22. a 23. ledna. Zúčastnilo se jí několik desítek lidí, auta parkovala přímo před hotelem a uvnitř se vesele popíjelo.

V hotelu nebo v jeho blízkosti byli viděni či vyfoceni expremiér a Bendův přítel Jiří Paroubek, poslanec a šéf Národní sportovní agentury (NSA) Milan Hnilička, člen rady ČT Jiří Šlégr, liberecký krajský policejní ředitel Vladislav Husák, ředitel FK Teplice Petr Hynek, zastupitel Teplic Michal Kasal či ředitel teplické věznice Petr Blažek.

Na večírku měl být i teplický soudce Miroslav Čapek, což MF DNES několikrát potvrdil i předseda okresního soudu Jan Tichý. „Mám dostatek důkazů k tomu, abych zahájil kárné řízení, a jsem připraven obhájit svůj postup a unést důkazní břemeno,“ sdělil Tichý v březnu. V červenci pak na Čapka skutečně podal kárnou žalobu k Nejvyššímu správnímu soudu.

Po oslavě rezignoval šéf fotbalistů i zastupitel

V návaznosti na vyšetřování akce a zveřejnění informací o ní se Hnilička vzdal mandátu poslance, v čele NSA ale zůstal. Ve funkci krajského policejního ředitele skončil Husák. Rezignoval i šéf fotbalových Teplic Hynek a stejně tak i zastupitel Kasal. Na konci dubna pak ve funkci skončil i Blažek.

Hnilička, Šlégr a Vlastimil Dvořák mladší, člen rodiny podnikatele Bendy, dostali za účast na večírku nejvyšší možné desetitisícové pokuty od hygieniků za to, že byli ve vnitřních prostorech hotelu bez roušek. Kdo konkrétně nyní dostal pokuty od magistrátu, ale zůstává nejasné.

Autor: