Z ruiny domu vznikne muzeum věnované historii pivovarnictví na Žatecku

  11:02
V sousedství žateckého pivovaru začala oprava zchátralého domu. Podnik tam chce za 14 milionů korun vybudovat muzeum, které bude zaměřené na historii pivovarnictví v regionu.

Památkově chráněný objekt na rohu Žižkova náměstí, který kdysi sloužil jako bytový dům a několik let je opuštěný, je značně zdevastovaný. 

Střešní krytina je poškozená a do objektu zatéká, okna chybějí a vnitřek je zpustlý. V současnosti je budova obehnaná lešením.

„Rekonstrukce domu by měla být hotová v květnu 2020. Následně instalujeme expozici a celkové dokončení by mělo být na sklonku roku 2020,“ uvedla Jana Eisertová z žateckého pivovaru s tím, že termín otevření muzea není dosud stanoven.

Tematické zaměření muzea je jasné – pivovarnictví. Prezentace bude formou dokumentů, fotografií i moderních digitálních technologií. 

„Muzeum bude prezentovat pivovary v žatecké chmelařské oblasti, jejich historii a vývoj do současnosti. Expozice se bude skládat z fotografií, nástěnných panelů s obrazovými a textovými informacemi, z historických exponátů, budou tu dotykové monitory s informacemi či projekce. V současné době ještě pracujeme na expozici a shromažďujeme materiály a exponáty,“ popsala Eisertová.

Původně měla přestavba domu začít už na jaře 2017. Vlastník pivovaru – dánská společnost Carslberg – ale několik měsíců zvažoval, zda k ní skutečně přistoupí a zda přijme dotaci ve výši 12 milionů korun, kterou získal z regionálního operačního programu. 

Kladné rozhodnutí padlo až o několik měsíců později. Další zdržení nastalo při vyhotovení projektové dokumentace a výběrovém řízení na zhotovitele.