Příběh o zrození obávaného teplického démona se rozvíjí na pozadí místních lázní, alchymistické laboratoře, literátského bratrstva a zámecké společnosti, tedy v prostředí, které formovalo kulturní identitu města.
„Tato výjimečná kompozice má silné tematické ukotvení v historii Teplic a navazuje na slavnou operní tradici, kterou zde před dvěma sty lety založil proslulý skladatel a tehdejší starosta města Josef Wolfram,“ uvádí Petr Šíla, předseda Trautzlovy umělecké společnosti, která dílo uvádí.
Od puberty na kůru k dirigování na Hradě. Jsem holt exot, směje se hudebník![]() |
Nová opera vznikla ve spolupráci s teplickými hudebními tělesy Collegium hortense a s hráči Severočeské filharmonie Teplice. Námět a libreto pocházejí z dílny členů Trautzlovy umělecké společnosti, která již v minulosti uvedla úspěšné inscenace zaměřené na mytologii a historii Teplic.
Uměleckým vedoucím Trautzlovy umělecké společnosti je i skladatel hudby k opeře Jan Zástěra, který jako nadšený patriot rád navazuje na hudební tradici regionu Podkrušnohoří. Zástěra se věnuje duchovní i světské hudbě, zkomponoval několik menších cyklů a oratorií, dvě symfonie a sérii komických oper. Do širšího povědomí se zapsal oceněním Nejúspěšnější skladatel roku v oblasti vážné hudby udělovaných Ochranným svazem autorským.
„Opera Frankenschwein je příkladem naší snahy obohatit kulturní krajinu regionu o výjimečné projekty s hlubokým lokálním významem. Dlouhodobě se snažíme o současnou aktualizaci tradice založené Josefem Wolframem prostřednictvím nových kompozic a hudebních projektů,“ doplňuje předseda Trautzlovy umělecké společnosti s odkazem na loňské uvedení opery Perkmon.
Hudebnědramatické dílo zazní 8. a 9. května od 19 hodin. „Historický sál Zahradního domu nejen podtrhuje atmosféru opery svou architekturou, ale zároveň slouží jako akusticky unikátní kulisa pro tento kulturní zážitek,“ popisuje skladatel Jan Zástěra.