Kadaň chce obnovit historické vinice, současných dvě stě lahví nestačí

  8:40
Kadaň se chce stát cílem milovníků vína. Uvažuje proto o rozšíření vinohradu tak, aby produkce pokryla poptávku místních i návštěvníků. Momentálně se hrozny pěstují asi na půl hektaru vinic v areálu františkánského kláštera s je tak určeno jen pro zdejší vinobraní a jako dar pro návštěvy města.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

„To bychom chtěli změnit. Ze současného vinohradu se vyprodukuje kolem 200 lahví, což na prodej nestačí. Vytipovali jsme lokality na historických viničních tratích, kde bychom mohli vinohrady obnovit, jde o cca pět hektarů,“ uvedl starosta Jiří Kulhánek z ODS.

Radní pověřili odbor životního prostředí, aby vypracoval analýzu, co vše by obnovení vinic obnášelo a jak vysoké by byly náklady. Na základě výsledku se pak v srpnu rozhodnou, zda se město do vinařského podniku pustí.

„Nemůžeme počítat s tím, že by z vinařství mělo město zisk, výhody by to ale mělo. Pěstování vína a jeho prodej by podpořil turismus. Návštěvníci by si kromě příjemných zážitků odváželi také lahev dobrého vína s etiketou města,“ poznamenal starosta.

Viniční právo Kadani udělil Karel IV. a v okolí města se rozkládalo asi sto hektarů vinic. Vinařství bylo na vzestupu až do 18. století, později docházelo k útlumu a slučování vinic, až po roce 1945 několikasetletá tradice vinařství v Kadani skončila.

Vinohrad v areálu františkánského kláštera radnice založila v roce 1997 a město tak bylo opět zařazeno mezi vinařské obce. Obnovena byla i slavnost vinobraní.