iDNES.cz

České Švýcarsko dá čas přírodě, oblíbená místa nechá zavřená ještě několik let

  15:24
Ještě minimálně další tři roky zůstane zavřená Gabrielina stezka, která turisty v Českém Švýcarsku zavede k Pravčické bráně. Nepopulární opatření, které je důsledkem požáru před dvěma lety, se pravděpodobně dotkne i Edmundovy soutěsky, velkého návštěvnického magnetu. Rozhodla o tom Správa národního parku.

Správa parku tak učinila na základě výsledků vědeckých studií po provedeném zkušebním těžebním zásahu na malém úseku u vstupu do Edmundovy soutěsky v létě loňského roku. „V případě Gabrieliny stezky i Edmundovy soutěsky se jednoznačně ukazuje, že se návštěvníkům budou moci otevřít nejrychleji, pokud přírodě ponecháme čas k přirozenému zotavení,“ vysvětlil ředitel parku Pavel Kříž.

Situace je tragická. Ředitel jen mlží, říká místostarosta o Českém Švýcarsku

Podle studie by totiž případný těžební zásah ve čtyři kilometry dlouhé Gabrielině stezce a tříkilometrovém úseku Edmundovy soutěsky zdevastoval vzácnou přírodu, ale bezpečnost by zajistit nepomohl.

„Je patrné, že dosud stojící stromy zasažené požárem udržují vláhu na exponovaných jižních svazích Edmundovy soutěsky i Gabrieliny stezky,“ doplnil Kříž s tím, že stromy jsou domovem mimořádně pestrého množství hmyzu, v jejich dutinách hnízdí ptáci a využívají je i netopýři.

„Těžební práce by narušily slabou půdní vrstvu mechů a semenáčků místních dřevin, která se na požářišti už vytvořila. Navíc by jakýkoli těžební zásah byl pro pracovníky velmi nebezpečný,“ poznamenal ředitel.

Posouzení stavu svahů jak Gabrieliny stezky, tak v Edmundově soutěsce nechá správa parku provést po třech letech. „Nemá význam ho dělat dříve, protože příroda má své tempo. V příštím roce bychom toho moc nevykoukali,“ sdělil mluvčí parku Tomáš Salov s tím, že až po třech letech bude patrné, nakolik přirozená obnova udělala svoji práci. „Jestli v kombinaci s nějakým lesnickým zásahem už bude možné cestu otevřít,“ podotkl mluvčí.

Dříve než za tři roky se turistům otevře nyní rovněž nepřístupný zhruba kilometrový úsek vedoucí od Mezního můstku k takzvaným srubovým stavbám u horního přístaviště Edmundovy soutěsky. Podle Salova byla tahle oblast zasažena požárem poměrně málo. „Lesnický zásah připravujeme ještě letos, a to po skončení období hnízdění ptáků,“ nastínil mluvčí.

Minimálně tříletá uzávěra překvapila starosty obcí v národním parku a také podnikatele. „Tuhle zprávu jsem se dozvěděl před chvílí, je to pro nás všechny novinka. Smířeni s tím rozhodně nejsme. Otázkou je, jestli něco zmůžeme. Správu parku k tomu určitě vedou nějaké výsledky průzkumů,“ uvedl po setkání s vedením parku Milan Dařina, předseda Svazku obcí v Národním parku České Švýcarsko a zároveň místostarosta obce Jetřichovice.

Z Českého Švýcarska do Senegalu. Čápa černého poprvé zaznamenali v Africe

Prodloužení uzavření Edmundovy soutěsky je tvrdou ranou především pro Hřensko, které ji provozuje a má z ní nemalý příjem. Je otázkou, zda bude obec závěry správy národního parku respektovat. O tom, zda turistický tahák zpřístupní, či ne, totiž rozhoduje sama. Doposud se ovšem doporučení držela.

„Jde spíš o to, že my na mnoha frontách suplujeme úlohu státu,“ řekl ČTK místostarosta Hřenska Robert Mareš (Soutěsky - věc veřejná, věc neprodejná). Doplnil, že obec platí vysoké částky za hasiče, supluje práci státní policie a platí velké peníze za obecní policii. „To nás stojí všechno spoustu peněz a ty příjmy z Edmundovy soutěsky nám chybí,“ dodal.

Ministerstvo životního prostředí připravuje také novelu zákona o ochraně přírody a krajiny, podle které by mohli návštěvníci vstupovat na nebezpečná místa, například do lesů zasažených kůrovcem, pouze na vlastní nebezpečí.

26. července 2022

zpět na článek