Případ, který kriminalisté pojmenovali „ropa“, ukázal, že mezi odsouzenými je vedle „tradičních“ zakázaných návykových látek typu pervitin či marihuana na vzestupu poptávka po lécích na předpis. Jedná se především o buprenorfin, což je syntetický opioid. Využívá se jako lék proti bolesti a k detoxifikaci a substituční léčbě při závislosti na opioidech.
„Je to trend posledních dvou let, kdy roste zájem o různá léčiva,“ uvedla vyšetřovatelka Renata Kassalová.
Kriminalisté v rámci tohoto případu zajistili celkem tři zásilky mířící do věznic. Kromě klasických drog obsahovaly několik desítek tablet léků. Ty jsou ve věznicích velmi ceněné. Jedna tableta tam má podle kriminalistů cenu dva tisíce korun.
Zakázané látky se do káznic podle zjištění policistů dostávaly prostřednictvím balíčků od přátel či příbuzných. Za brány je pronášeli také odsouzení, kdy je ukryli do oblečení či tělesných dutin. Před tím látky převzali na venkovním nestřeženém pracovišti od kompliců.
Seniorka pronesla do věznice drogy v podprsence, policie pak odhalila gang |
Skupina se dostala do hledáčku kriminalistů poté, co se v Novém Sedle díky testování prokázalo, že určitá skupina vězňů užívá zakázané látky. Díky dalšímu šetření se jim podařilo zjistit, že skupina operuje i ve Vinařicích. V každé věznici byl jeden organizátor, který úkoloval komplice. „Spojovacím prvkem je příbuznost těchto odsouzených,“ podotkla Kassalová.
Stíhaných je deset lidí – sedm mužů a tři ženy ve věku od 20 do 66 let. Obvinění jsou z Lounska a Rakovnicka a kromě několika vězňů jsou mezi nimi také jejich příbuzní a civilní zaměstnanci z pracovišť mimo věznici, kde odsouzení pracují.
Odmítali spolupracovat
Obviněni jsou ze spáchání zločinu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami, někteří pak také ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání. Podle stávající právní kvalifikace jim hrozí až desetileté tresty.
„Rozpletení případu bylo složité a časově náročné s ohledem na prostředí, ve kterém se odehrával. Odsouzení, kteří byli zároveň odběrateli drog a jsou stále ve výkonu trestu, odmítali spolupracovat kvůli obavě z postihu,“ uvedli kriminalisté s tím, že vězni a jejich komplicové také používají pro zakázané látky různá krycí označení.
Tento případ není podle kriminalistů ojedinělý. Na začátku letošního roku podali státnímu zástupci návrh na obžalobu devíti lidí v obdobné drogové kauze.