Zaměstnanci v Nexenu dostanou přidáno, stávka po týdnu končí dohodou

  17:18
Stávka v jihokorejské továrně na pneumatiky Nexen Tire u Žatce na Lounsku po týdnu končí. Odbory se dnes s vedením firmy dohodly na zvýšení mezd všem zaměstnancům o osm procent od 1. března. Součástí dohody je i kompenzace pro každého zaměstnance za loňský rok ve výši 20 000 korun. Po pětihodinovém úterním jednání to řekl předseda Odborového svazu KOVO Roman Ďurčo.

Demonstrace odborářů a zaměstnanců jihokorejského výrobce pneumatik Nexen Tire v průmyslové zóně Triangle. Akci pořádal odborový svaz Kovo. (6. února 2023) | foto: Anna Boháčová, MAFRA

„Úspěšná stávka odborářů OS KOVO v Mexen Tires Europe končí! Dohoda se právě uzavírá ke spokojenosti obou stran,“ napsal v úterý odpoledne odborový předák Josef Středula na Twitteru.

„Děkujeme všem, kteří se rozhodli bojovat za lepší život! Zvládli to s velkou solidární podporou napříč ČR a Evropou,“ uvedl Středula a poděkoval českému ministru práce sociálních věcí Marianu Jurečkovi a velvyslanci Korejské republiky v ČR.

Ministr Jurečka se kvůli stávce v Nexenu sešel s velvyslancem, věří v posun

Odboráři původně požadovali kromě jiného zvýšení mezd o 8,3 procenta. Nástupní mzda operátora výroby je podle odborářů 22 700 korun. Průměrnou mzdu zaměstnanců firma neuvádí.

Průměrná mzda v Ústeckém kraji ve třetím čtvrtletí loňského roku činila podle statistiků zhruba 37 000 korun a byla šestá nejvyšší mezi kraji. Minimální mzda od letošního ledna v zemi činí 17 300 korun.

„Je to víceméně kompromisní řešení. Stávka dnešním dnem končí a dnešní směna už by měla nastoupit,“ řekl Ďurčo.

Kolektivní smlouva by měla být podle něj podepsaná do 31. března. Poté bude možná následovat další vyjednávání. Původně odbory požadovaly uzavření smlouvy na léta 2022 a 2023, zatím však není jasné, jestli smlouva nebude uzavřena na více let, řekl předseda.

Odbory v tiskové zprávě upozornily, že ukončení stávky je podmínečné, zaměstnanci se mohou ke stávce kdykoli vrátit, pokud firma dnešní ujednání nedodrží.

Pomohla Jurečkova intervence

K dohodě podle Ďurča přispěla dnešní schůzka odborářů s ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou (KDU-ČSL). Do jednání se vložil také velvyslanec Kim Te-čin, kterého Jurečka oslovil.

„Díky za dnešní dohodu a ukončení stávky v Nexenu. Jsem rád za dnešní dopolední konstruktivní jednání a nalezení dohody mezi odbory a managementem firmy,“ napsal Jurečka na Twitteru.

V pondělí se uskutečnila před továrnou demonstrace, na kterou podle odborářů dorazilo více než 200 lidí. Už minulý týden se odboráři s vedením sešli, jednání tehdy nedopadlo. Při stávce vzniklo i několik problémů. Firma například nechtěla vpustit stávkující do továrny, odboráři později také tvrdili, že do výrobny nemohly vstoupit ani stávkové hlídky.

Před pneumatikárnou Nexen se demonstrovalo, schůzka s vedením bude v úterý

Ďurča podotkl, že zaměstnavatel slíbil, že zaměstnance zapojené do stávky nepropustí. „Zároveň slíbili, že ty bonusy, o které měli přijít, protože byli ve stávce, tak dostanou vyplaceny,“ dodal Ďurčo.

Se stávkou podle odborů souhlasila nadpoloviční většina zaměstnanců. Aktivně se do ní zapojilo více než 200 z 1100 zaměstnanců.

Odboráři v továrně před rokem vyhlásili stávkovou pohotovost kvůli postoji korejských vlastníků firmy ke kolektivnímu vyjednávání. Ke stávce přistoupili poté, co zaměstnavatel odmítl smlouvu zprostředkovatele, tedy kompromisní dohodu mezi oběma stranami.

„Celý týden byl velice náročný. Myslím si, že odbory dostaly to, co požadovaly. Hodnotím to pozitivně. Samozřejmě, že by bylo lepší, kdyby stávka nebyla a sociální dialog byl na úplně jiné úrovni,“ zhodnotil uplynulých sedm dní Středula.

Společnost Nexen Tire vyrábí pneumatiky pro osobní a lehká užitková auta. Firma s jihokorejským majitelem sídlí v Bitozevsi na Lounsku, v průmyslové zóně Triangle.

Zaměstnanci Nexen Tire protestovali týden:

6. února 2023

Autoři: ,