iDNES.cz

Gang si přišel na miliony zotročováním bezdomovců, krmil je prošlým jídlem

  11:36
Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu obvinili pět lidí kvůli takzvanému pracovnímu vykořisťování. Skupina podle vyšetřovatelů roky vyhledávala bezdomovce a sociálně slabé po celé republice, kterým následně zabavovala vydělané peníze. Poškození přitom žili v hrozných podmínkách a k jídlu dostávali prošlé potraviny.

„Obvinění nejméně od roku 2019 vyhledávali zejména v okolí nádražních budov, parků či charitativních organizací, a to nejdříve v severních Čechách a následně po celé České republice, osoby bez domova či ze sociálně slabého prostředí s nabídkami pracovního uplatnění,“ uvedl mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej.

Ty, kteří se takzvaně chytli, převezli novodobí otrokáři do České Kamenice na Děčínsku, kde je ubytovali v objektech absolutně nevyhovujících pro účely bydlení. „Po celou dobu jim také byla poskytována strava nevhodná ke konzumaci, například prošlé potraviny,“ podotkl Ibehej.

Poškození vykonávali různé nasmlouvané stavební práce. O víkendech pak museli místo odpočinku pracovat pro obviněné, opravovat jim nemovitosti nebo sbírat palivové dřevo.

„Obvinění přebírali veškeré finanční prostředky získané prací poškozených, kdy jim dávali jen zlomek vydělaných peněz. Tímto způsobem podle našich závěrů získali zhruba 15 milionů korun,“ pokračoval Ibehej.

Skupinu vykořisťovatelů tvoří čtyři muži a jedna žena. Za obchodování s lidmi v rámci organizované skupiny jim hrozí tresty vězení od 5 do 12 let. „Obviněným byly zajištěny čtyři nemovitosti v hodnotě zhruba osm milionů korun a peníze na bankovních účtech v řádech desítek tisíc korun,“ doplnil Ibehej.

Všichni obvinění jsou stíhaní na svobodě. Případ, který dostal krycí název Vévoda, dozoruje Krajské státní zastupitelství v Ústí nad Labem.

Policie zároveň vyzývá další případné poškozené, aby se přihlásili na e-mail ncoz.O2.oběti@pcr.cz, nebo na telefon 705 925 534.

Autor:
zpět na článek