Před lounskou školu se vrátí socha TGM, kopii odhalí ve státní svátek

  8:06
Lounská socha prvního československého prezidenta T. G. Masaryka je téměř hotová. Brzy se vrátí před budovu základní školy J. A. Komenského, odkud zmizela během 2. světové války. Slavnostní odhalení se uskuteční 28. října, tedy v den stého výročí vzniku Československa.

Původní socha T. G. Masaryka v Lounech. | foto: Okresní archiv Louny

Vytvořit zmenšenou kopii původní bronzové sochy T. G. Masaryka dostala za úkol Střední průmyslová škola kamenická a sochařská v Hořicích. Tady pod vedením sochaře Ladislava Jezbery udělali nejdříve zmenšený hliněný model podle původního návrhu sochaře Antonína Švece. 

Poté vymodelovali sádrovou podobu a formu již ve finální velikosti, podle které odlili sochu z bronzu v umělecké slévárně v Horní Kalné. 

„Dopracovávají se už jen detaily sochy. Na oslavy 100. výročí Československé republiky bude hotová,“ uvedl lounský zastupitel Pavel Hons.

Dílo vysoké 2,3 metru bude stát na kamenném podstavci před budovou školy přesně na tom místě, kde socha stála před více než 70 lety. „Při terénních úpravách prostranství se nalezl původní základ podstavce. O to víc je návrat symbolický,“ zmínil Hons.

Vybíralo se i na původní sochu

Další symbolikou je veřejná finanční sbírka, i na původní sochu se totiž lidé skládali. „Ve sbírce je přes 350 tisíc korun a lidé mohou přispívat až do 31. října, kdy bude ukončena,“ dodal Hons.

Náklady na vytvoření sochy jsou zhruba 970 tisíc korun.

Nová socha je o metr menší než ta původní. Ta byla odhalena 1. června 1930. Pro město to byla velká sláva, kterou sledovaly stovky lidí. Podle dobového tisku ten den vládlo krásné slunečné počasí. Kolem desáté hodiny dopolední se seřadil průvod složený ze spolků a prošel městem k pomníku před tehdy dívčí školou.

Slavnosti se zúčastnil mimo jiné také zástupce vlády ministr vnitra Juraj Slávik, sochu odhalili čtyři legionáři od Zborova. Bronzový pomník byl zničen za německé okupace.

Autor: