iDNES.cz

V lese Českého Švýcarska se procházel pštros, utekl chovatelům a šel s turisty

  17:14
Neobvyklého návštěvníka zachytila fotopast v oblasti Růžovského vrchu v Národním parku České Švýcarsko. Na konci prosince se sem vypravil na procházku pštros emu.

Pštros se procházel národním parkem. | foto: Národní park České Švýcarsko

„Při jednom vyhodnocování fotopastí kolegové objevili snímek pštrosa. V lese se procházel 27. prosince v půl druhé odpoledne,“ uvedl mluvčí parku Tomáš Salov.

„Vlastně o něm nevíme, kde se tady vzal, ale pokud se můžeme spolehnout na komentáře na sociálních sítích, tak pochází od soukromého chovatele,“ doplnil mluvčí.

„Má rád lidi, tak šel za turisty. Odvedli nám ho na Dolský mlýn a z něj potom do Růžové. Chytli jsme ho až na vyhlídce Růženka,“ uvedla na sociálních sítích majitelka Kamila K.

Vlk strhl laň přímo před fotopastí v Českém Švýcarsku, pak se fotil znovu

Pštros není prvním „zcela novým druhem“, který se po parku procházel. Už v minulosti se ve zdejších lesích zalíbilo koze. „Tehdy jsme ji zachytili na fotopasti v létě. Mysleli jsme, že když je ve vlčím teritoriu, nebude tady mít její pobyt dlouhého trvání,“ poznamenal Salov.

K překvapení strážců parku kozu stejná fotopast zachytila o tři měsíce později znovu. „Prostě teritorium sdílela spolu s vlky. Když začalo mrznout, nastěhovala se v jedné vesnici do stodoly,“ uvedl mluvčí.

„Fotopasti se vyhodnocují v určitých časových intervalech, nemůžeme proto vyloučit, že pštrosa najdeme na některé znovu,“ dodal Salov.

Autor:
zpět na článek