Požáru mají v Českém Švýcarsku bránit nádrže s vodou, ve hře jsou i drony

  16:34
Několik mobilních nádrží s vodou, rozmístění termosenzorických čidel nebo monitoring pomocí dronů. To jsou možnosti, jak co nejvíce snížit rizika požáru v Českém Švýcarsku. Jednal o tom krizový štáb Ústeckého kraje. Zároveň je jasné, že silnice mezi Hřenskem a Mezní Loukou zůstane celý březen uzavřena.

První týden hašení požáru v národním parku České Švýcarsko (konec července 2022) | foto: HZS Královéhradeckého kraje / Michal Fanta

„Nádrže mají kapacitu od 10 do 50 kubíků vody. Spolu s hasiči vytipujeme v parku místa, kde by bylo vhodné je během letního sucha umístit,“ vysvětlil ředitel národního parku Petr Kříž.

Už teď je jasné, že jedna z nádrží bude na Mezné nebo na cestě na Pravčickou bránu nad Třemi prameny. „Konkrétně na tato místa měli hasiči při loňském požáru největší problém vodu dostat,“ doplnil Kříž s tím, že nádrže budou trvale zavodněny a připraveny pro případ, že vypukne požár. „Nádrže budou nainstalovány ještě před začátkem turistické sezony,“ sdělil Kříž.

Pořízení a instalace čidel přijde až v další etapě. „Požární čidla určitě nestihneme v letošním roce po parku rozmístit. Bereme to jako jednu z variant ochrany,“ popsal hejtman Jan Schiller (ANO).

(Ne)přístupné České Švýcarsko. Požár spálil hrabanku a terén se dal do pohybu

Správa parku také ve spolupráci s hasiči zkontroluje stav příjezdových cest a jejich průjezdnost, aby přes ně nebyly popadané stromy jako v minulosti.

S následky loňského požáru se park potýká dodnes. Kvůli uvolněným kamenům je do konce března uzavřena silnice mezi Hřenskem a Mezní loukou. „Hrozilo a stále hrozí zřícení na silnici. Odborná firma se snaží uvolněný masiv odstranit. Podle posledních informací se bude likvidovat přímo na místě,“ sdělil hejtman.

V pondělí začali pracovníci specializované firmy s přípravnými pracemi na odstranění čtyř skalních bloků. Budou stát zhruba 1,4 milionu korun. Ředitel Kříž řekl, že náklady zaplatí park.

Autor: