Útok na novináře při demonstraci soud označil za loupež, udělil podmínky

  9:04
S podmíněnými tresty odešli od teplického soudu dva muži obžalovaní za útok na novináře Víta Hassana při demonstraci Dělnické strany sociální spravedlnosti v Dubí. Pětadvacetiletý Marek Šmíd ze Strupčic a jeho 42letý kamarád David Semrádek z Chomutova mohli za loupež dostat až 10 let.

„Po provedeném dokazování nevznikla soudu nejmenší pochybnost o tom, že se oba muži dopustili trestné činnosti tak, jak byla popsána v obžalobě,“ odůvodnil rozsudek soudce Milan Ferenc.

Podle něj soud přihlédl k tomu, že se muži doznali a projevili lítost nad svým jednáním.

„Ve prospěch obžalovaného Marka Šmída soud zohlednil i jeho občanskou a trestní bezúhonnost. Proto se rozhodl uložit trest na samotné spodní hranici sazby,“ vysvětlil.

V polovině srpna přijeli Šmíd se Semrádkem do Dubí podpořit shromáždění DSSS, které bylo reakcí na bitku, k níž došlo na začátku srpna na zdejším koupališti.

Skupina Romů tam brutálně zbila 25letého mladíka. Ten se podle svědka snažil zklidnit roztržku mezi dvěma ženami. Jedna z nich předtím údajně fyzicky napadla ženu, která napomenula romského chlapce, ať v brouzdališti netopí jiné dítě.

Fotogalerie

Obžalované na demonstraci několikrát vyfotil fotograf Vít Hassan. Když mu muži začali sahat na přístroj, rozběhl se po hlavní silnici. Obžalovaní se ale rozeběhli za ním a Šmíd ho za batoh strhl k zemi, kde mu uštědřil i jednu facku.

„Následně se mu snažili vytrhnout fotoaparát z rukou. Soud nebude spekulovat, co by s fotoaparátem učinili, kdyby nezasáhla policie,“ řekl předseda senátu.

„Je ale prokázáno všemi důkazy, že obžalovaní užili společným jednáním násilí v úmyslu zmocnit se cizí věci, čímž naplnili skutkovou podstatu. Fotoaparát nebyl jejich vlastnictvím,“ dodal.

„Chtěli jsme jen, aby smazal fotky.“

Obžalovaní se u soudu hájili tím, že foťák novináři nechtěli odcizit. „Neměl jsem v úmyslu se ho zmocnit, k ničemu by mi nebyl. Šlo mi jen o to, aby smazal ty fotky,“ řekl Marek Šmíd.

Semrádek pak dodal, že Hassana při mítinku několikrát upozorňoval, aby je nefotil.

„I policie mu řekla, ať ty fotky smaže. Ale neposlechl nás a fotil dál. Kdyby fotky rovnou smazal, nemuselo k tomu dojít,“ říkal starší z mužů, který už byl čtyřikrát soudně trestán. Poslední podmínka mu skončila jen měsíc před skutkem v Dubí.

I proto mu soud vyměřil podmíněný trest na tři roky se zkušební dobou tří let, zatímco jeho kolegovi dvouletý podmíněný trest se zkušební dobou na dva a půl roku.

Obžalovaní se na místě vzdali práva na odvolání a zároveň poškozenému novináři hotově uhradili 1500 korun jako náhradu škody za roztržené kalhoty a poškozenou krytku objektivu.

Oba útočníky zadržela policie loni v srpnu a stíhala je na svobodě. Původně je chtěla obvinit z výtržnictví, později však právní kvalifikaci činu změnila a muži byli obviněni ze zvlášť závažného zločinu loupeže.

Autor: