iDNES.cz

Podchod u ústeckého nádraží už není šedivý, malba přibližuje Wintonovo dítě

  8:08
Podchod u Benešova mostu nedaleko hlavního nádraží v Ústí nad Labem nově zdobí velkoplošná malba. Dílo je věnované životnímu příběhu mikrobioložky Ruth Hálové, která je jedním z Wintonových dětí a část života prožila právě v této krajské metropoli.

Malba vznikla v rámci projektu Neznámí hrdinové. Je vytvořena klasickými venkovními barvami na obou stěnách zhruba 30 metrů dlouhého podchodu. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Autorkami jsou výtvarnice Adéla Bierbaumer a Magdalena Gurská. Malba vznikla v rámci projektu Neznámí hrdinové díky podpoře Evropského sboru solidarity. Je vytvořena klasickými venkovními barvami na obou stěnách zhruba 30 metrů dlouhého podchodu.

„Chceme obyvatele upozornit na významné lidi z našeho města. Vybíráme je zcela jednoduše, například z dostupné literatury, ale ozývají se nám sami lidé se zajímavými příběhy. Třeba Ruth Hálová je doslova ztělesněním životní energie, je tam mateřství, odchod do cizí země bez rodiny, návrat do České republiky, kde už téměř nikdo z rodiny nepřežil,“ uvádí koordinátorka ústeckého projektu Michaela Valášková.

Jak příběh výtvarnice zpracují, záleží na nich. V případě Ruth Hálové si autorky díla vyhledaly spoustu dalších materiálů. „Jedna z nich dokonce vyrazila k Českému Krumlovu, kde žije dcera Ruth Hálové, a setkaly se osobně,“ popisuje Valášková. Podle koordinátorky tvoří výtvarníci díla hlavně na frekventovaných místech.

„Nechceme malovat někde na periferiích, kde příběh nebude vidět. Příběh je věnován lidem a musí tedy být vidět,“ vysvětluje Valášková.

Dalším realizovaným dílem je například malba na zdi pod ústeckou Mariánskou skálou. „Zeď i podchod patří Správě železnic. Prý se malba na zdi lidem tak líbila, že s námi chce Správa železnic spolupracovat i do budoucna,“ doplňuje Valášková s tím, že v rámci projektu Neznámí hrdinové už další malba nebude.

„Ale určitě zase něco připravíme, ať už to budou streetartové malby podobně vzdělávací, jako jsou Neznámí hrdinové. Myslím, že šedivých pláten ve městě máme příliš,“ přibližuje koordinátorka.

zpět na článek