iDNES.cz

Svezte se jako horníci. Muzeum u Mostu nabídne světový unikát

  13:24
Tři sta metrů dlouhá uhelná šachta vznikla v Podkrušnohorském technickém muzeu v Kopistech u Mostu. Hornický skanzen, který se jako jediný v Česku věnuje hlubinné i povrchové těžbě hnědého uhlí, umístí do reálné makety šachty i dobývací stroje, které ještě nedávno sloužily v nedalekém lomu ČSA.

Věrná kopie důlního díla nabídne od jara návštěvníkům, pokud to tedy opatření dovolí, jako světový unikát i svezení v důlním vlaku s drážkovými kolejnicemi a závěsnými vozíky. „Novou část propojíme se současnou expozicí. Návštěvníci by tak po chvíli pobytu v šachtě neměli mít pocit, že jsou v muzeu, ale že se pohybují ve skutečném dole. Jako jediné hornické muzeum je navíc povozíme ve vagónech na závěsné drážce,“ popsal plány Zbyněk Jakš, ředitel hornického muzea.

V muzeu budou sloužit hned dvě lokomotivy s vláčky. „Jedna souprava může být dlouhá až třicet metrů. Jeden vagonek je určen pro dvanáct lidí, pokud přijde víc zájemců nasadíme lokomotivu s dvěma vagony,“ řekl Jakš.

Zatím prázdné prostory šachty brzy zaplní i další provozní věci, které se v dolech běžně používaly, jako je například střihačka na železo či rovnačka, na zem se položí koleje či výhybky. „Na stěny ještě přijdou světla a kabely, tak aby vznikl dojem skutečné šachty,“ doplnil Jakš s tím, že dojde i k úplnému utěsnění stěn šachty, aby dovnitř nepronikalo zvenčí žádné světlo.

Stěny makety vytvořili zaměstnanci muzea z nařezaného gumového pásu, který původně sloužil pro dopravu uhlí z lomu. Každý díl, položený na kovové kostře, váží jednu tunu.

Díky ukončení těžby takzvaným chodbicováním v lomu ČSA v minulém roce a darům těžební společnosti Sev.en Energy, která lom provozuje, se může Podkrušnohorské technické muzeum chlubit jedinečnými technickými kousky. V říjnu sem doputoval padesát let starý razicí kombajn PK3R. Dnes, zatím jako poslední exponát, tu přibyl stěnový kombajn MB9.

zpět na článek