„O mozaice víme teprve od roku 2017, kdy ji předchozí nájemce objevil ukrytou za regály. Byl to objev i pro nás, do té doby jsme ji neznali,“ komentoval nález díla o rozměrech dvakrát šest metrů vedoucí historického oddělení ústeckého muzea Martin Krsek s tím, že šlo o cenné dílo známé výtvarnice.
„Současná pořizovací hodnota tak velké mozaiky by se pohybovala kolem milionu korun,“ dodal Krsek.
Tehdejší nájemce po objevení mozaiku vyčistil a stala se součástí obchodu, teď je nenávratně pryč. Když muzejníci zjistili, že se budova opravuje, snažili se majitele upozornit na hodnotu původní umělecké výzdoby a nabídli spolupráci.
„Loni na podzim jsem kontaktoval Viktora Šimečka, manažera zlínské developerské společnosti, které budova patří, s dotazem, co s mozaikou bude,“ popsal pokus o záchranu díla Martin Krsek.
Manažer o žádné mozaice nevěděl, ale slíbil, že to prověří. Na e-mail, v němž pak historik popsal význam díla a nabídl pomoc se sejmutím mozaiky, už žádná odpověď nepřišla.
„Napsal jsem, že pokud se jim mozaika do nového záměru využití budovy nehodí, jsme připraveni ji sejmout a uložit ve svém depozitáři. Nějaké zkušenosti s tím už máme,“ vysvětlil Krsek.
„Když se dům po rekonstrukci otevřel, mozaika tam není. Je to škoda pro majitele objektu, ale i pro město. V prodejně je celá jedna plocha prosklená, takže mozaika byla viditelná i z ulice. Myslím, že by se líbila i nakupujícím,“ podotkl historik.
„My jsme o mozaice nevěděli. Ústecké muzeum nás kontaktovalo už v průběhu rekonstrukce. O mozaice nemám žádné informace,“ sdělil na dotaz redakce Šimeček.
Nutno podotknout, že mozaika neměla památkovou ochranu, šlo ale o hodnotné dílo.
Jiná díla se zachránila
Tentokrát pokus o záchranu mozaiky v Revoluční ulici nevyšel, některá další díla se ústeckým muzejníkům zachránit podařilo. Likvidace například hrozila mozaice s názvem Korálové ryby při rekonstrukci plavecké haly ve čtvrti Klíše nebo mozaice v hlavní výpravní budově ústeckého nádraží.
„Podařilo se nám je zachránit, stejně jako obří mozaiku z domu na křižovatce ulic Masarykova a Špitálské náměstí, kde je dnes místo ní výloha kavárny,“ poznamenal Krsek. „Mozaiku jsme sejmuli a máme ji uloženou. Hledáme příležitost, kam ji umístit,“ zmínil.
Ve městě se také nachází největší moderní mozaika u nás a jedna z největších v Evropě. Jde o dílo Miroslava Houry z roku 1985 „Historie Severočeského kraje“ se 450 metry čtverečními pokryté plochy, instalováno je na Mírovém náměstí.