iDNES.cz

Listy stromů v Mostě ničí houba, zároveň však potvrzuje čistotu vzduchu

  7:08
V mosteckém centrálním parku na Šibeníku se v posledních týdnech hojně rozšířily černé skvrny na listech javorů. Způsobuje je cizopasná houba svraštělka javorová. Listy po napadení opadávají, i tak je ovšem výskyt této houby dobrou zprávou o zdravém prostředí.

Zajímavostí výskytu svraštělky javorové je, že je vázaná na čisté životní prostředí s nižším obsahem síry v ovzduší. | foto: město Most

„Na vrchní straně listů především mladších stromů vznikají nejprve nažloutlé skvrny, na kterých se postupně objevují skvrny černé, a silně napadené listy opadávají,“ přibližuje vedoucí odboru životního prostředí a mimořádných událostí mosteckého magistrátu Vladimír Pátek.

Fotogalerie

Zajímavostí výskytu svraštělky javorové však je, že je vázaná na čisté životní prostředí s nižším obsahem síry v ovzduší. Slouží tedy jako indikátor čistého vzduchu a její výskyt je rok od roku jiný.

Tím, že se svraštělka zpravidla objevuje až na podzim, kdy stromy ztrácejí listy přirozeně, nezpůsobuje jejich velké oslabení či úhyn. Město proto ani neplánuje žádné zásahy proti jejímu výskytu.

„Necháme na přírodě, aby si s tím poradila,“ doplnil Pátek.

V některých částech České republiky se tato houba objevuje na javoru mléči a javoru klenu i dříve. Jejímu většímu šíření se v tom případě dá zamezit sběrem spadaného listí.

V posledních letech zaznamenali výskyt houby i v Ústí nad Labem.

„Objevuje se tu v posledních letech častěji než dříve. Nacházím ji ale hlavně v přírodních porostech a okrajových částech parků, v městských udržovaných výsadbách, kde dochází ke sběru listí, je její výskyt spíše ojedinělý,“ potvrdila dendroložka ústeckého magistrátu Jitka Nováková.

zpět na článek