Nezničte naši historii. V Mostě demonstrovali kvůli opravě obřího kulturáku

  16:08,  aktualizováno  17:42
Před mosteckým kulturním domem Repre se konala demonstrace. Důvodem byla chystaná rekonstrukce této obří brutalistní stavby. Projekt má řadu odpůrců. Vadí jim, že město coby vlastník objektu nevypsalo architektonickou soutěž. Upozorňují, že radnicí prosazovaná podoba opravy má chyby, které budovu degradují.

„Chceme ukázat, že Repre je stále věc k řešení a nezlomili jsme nad tím hůl. Ještě je možnost projekt přepracovat a zachovat tak stavbu, která je v kontextu české architektury ojedinělá,“ uvedl před akcí Martin Trávníček z iniciativy The most Most, která protestní akci uspořádala.

Na místě se sešlo několik desítek lidí. Někteří s transparenty, na kterých byla hesla jako „Nezničte naši historii“ nebo „Knihovnu nedáme“, čímž přítomní také vyjádřili nesouhlas s plánovaným přesunem knihovny ze současné adresy právě do opraveného Repre.

Účastníci požadovali, aby město v Repre alespoň částečně obnovilo provoz a začalo připravovat nový projekt rekonstrukce s vyhlášením architektonické soutěže.

Repre je bezesporu ikonickou stavbou Mostu. Jedná se o dílo architektů Mojmíra Böhma, Jaroslava Zbuzeka a Luboše Kose. Na protest dorazila i vnučka prvního jmenovaného Kateřina Vytlačilová.

„Jako rodina nemůžeme přijmout fakt, že se vedení města rozhodlo neuspořádat architektonickou soutěž, a to navzdory faktu, že si můj dědeček soutěž přál. Repre si nezaslouží polovičatá řešení,“ uvedla.

Repre ve své době patřilo mezi nejmodernější kulturní domy u nás, mohlo se chlubit i planetáriem. To už ale dávno neplatí. Nyní je ve špatném technickém stavu, poslední akce se tady uskutečnila v roce 2019 a od té doby je zavřené a chátrá.

Slavné je ale pořád, a dost možná, že ještě víc než kdy jindy. Mluví se o něm jak mezi „obyčejnými“ Mostečany, kteří s nostalgií vzpomínají na protančené noci v Repre či nákupy levného oblečení v „sekáči“, tak architekty a památkáři, kteří ho považují za unikátní stavbu.

Před třemi lety doputovala na ministerstvo kultury žádost, na prohlášení budovy za národní kulturní památku. Ministerští úředníci ji ale ani neprojednali, protože krátce předtím Most získal stavební povolení k rekonstrukci.

Řada odborníků přitom upozorňuje, že rekonstrukcí, tak jak je naplánovaná, dojde ke zničení rázu obří budovy. Třeba podle sochaře a publicisty Pavla Karouse, který se dlouhodobě věnuje umění ve veřejném prostoru, projekční firma vůbec nepochopila kvalitu unikátní stavby.

Dobrá práce, nebo děs? Oprava obřího brutalistního kulturáku vyvolává spory

Navzdory kritice vedení Mostu z realizace ustoupit nehodlá. „Připravujeme to už od roku 2017 a v tuto chvíli jsem museli vzít zodpovědnost do svých rukou. Budova za tu dobu dost degradovala. Projekt už nelze zastavit, bylo by to nezodpovědné a neekonomické,“ uvedl již dříve primátor Marek Hrvol (ProMost).

Po dvou neúspěšných výběrových řízeních Most nyní vysoutěžil firmu, která Repre za tři čtvrtě miliardy opraví. K podpisu smlouvy má dojít v řádu několika dní, do té doby magistrát zhotovitele nezveřejní. Stavební práce podle plánu začnou letos na jaře a potrvají přes dva roky. Z budovy zmizí všechna umělecká díla. Počítá se s návratem jen některých. Kritikům vadí i použití levných stavebních materiálů.

Po dokončení stavebních prací se do Repre, jak už bylo zmíněno výše, přestěhuje mostecká knihovna. Bude tam také multifunkční sál, menší kongresové sály a komerční prostory, kino a obnoveno bude také planetárium.

23. srpna 2023