Protest lékařů péči ovlivní asi do neděle. Vedení nemocnic rychle řeší, co dál

Problémy pacientů s ošetřením ve velkých nemocnicích na severu Čech by mohly být zažehnány včerejší dohodou premiéra Petra Fialy se zástupci mladých lékařů, kteří dali výpověď z přesčasové práce. Fiala jim slíbil navýšení mezd. Ovšem jak přesně bude ve velkých nemocnicích situace vypadat, nelze zatím předpovídat.

ilustrační snímek | foto: Nemocnice Plzeňského kraje

Podle posledních čísel ze sedmi velkých nemocnic spadajících pod Krajskou zdravotní (KZ) podalo v KZ výpověď z přesčasové práce 177 lékařů. Celkem jich tu pracuje 1 238. Ze 177 ale 86 chtělo protestovat spíše symbolicky.

„Že se pan premiér s lékaři dohodl, vím z médií. Ale z ministerstva zatím nic konkrétního nepřišlo,“ komentoval včera pár minut starou zprávu o dohodě mezi premiérem a lékaři ředitel Krajské zdravotní Petr Malý.

V Mostě kvůli protestu lékařů zavřou dětskou JIP, na interně musí ubrat lůžka

Nemocnice tak podle informací MF DNES minimálně do konce týdne pojedou v režimu směnného a částečně směnného provozu, který si nastavily s ohledem na výpovědi lékařů z přesčasové práce. Neboli jde o situaci, kdy za lékaře, který měl sloužit 24 hodin, budou pracovat dva ve dvanáctisměnném provozu.

„Směny máme naplánované na celý prosinec a není možné je ze dne na den měnit. Navíc řada lékařů, kteří výpověď z přesčasů dali, už má po službě a v nemocnici není,“ uvedl ředitel. „Zítra (v pátek) svolám ředitele jednotlivých nemocnic a zmapujeme situaci, zejména v Mostě, Litoměřicích a v Chomutově. V tuto chvíli nevím, jestli všichni lékaři výpovědi z přesčasové práce stáhnou,“ doplnil Malý.

Zástupci nemocnic už také v předstihu obvolávali pacienty, kteří měli na prosinec naplánované operační zákroky s nabídkou buď odložení operace na pozdější termín, nebo výkonu v jiné nemocnici KZ.

Nemocnice zavřou celá oddělení. Válkovi na pacientech vůbec nezáleží, řekl Kubek

„Je možné, že teď budeme pacientům volat znovu a vracet zákrok na původní termín. Konkrétnější informace budeme vědět na začátku příštího týdne,“ poznamenal Malý.

Nemocnice Krajské zdravotní se však na protest aktivně připravovaly, nešlo jen o směnný provoz a odklad operací. Například v Mostě se ještě před zásahem premiéra Fialy, který se s lékaři na navýšení peněz za přesčasy dohodl, podařilo zažehnat problém, který by postihl nastávající rodičky.

Hrozilo, že kvůli výpovědím mladých lékařů z přesčasové práce budou muset matky za domluveným porodem cestovat od 1. prosince jinam než do Mostu. Na gynekologicko-porodnickém oddělení nechtělo sloužit přesčasy skoro 60 procent lékařů a lékařek. Nakonec se ale vedení KZ podařilo provoz zajistit bez omezení.

Část protestujících lékařů také svoji výpověď z přesčasových hodin stáhla výměnou za příplatek za pohotovostní služby na urgentních příjmech.

29. listopadu 2023

A jak už minulý týden avizoval Ondřej Štěrba, předseda představenstva KZ, lidé se nemusí obávat, že by v nemocnicích nebyli ošetřeni. „Neodkladnou péči, včetně té onkologické, poskytneme beze změn všem pacientům,“ ujistil.

V městských a soukromých nemocnicích v regionu se lékaři do protestů spíše nezapojili. „Důvod k výpovědi nevidí,“ vysvětlil ředitel žatecké nemocnice Jindřich Zetek - ačkoliv prý zdejší lékaři s protesty souhlasili, výpovědi nepodali. Zásadní omezení zdravotní péče tak podle vedení nemocnic v menších městech nehrozilo.

Symbolicky se chtěli k protestům připojit například lékaři v Nemocnici Kadaň, výpověď z dohod na služby jich zde podalo šest. V žatecké nemocnici někteří lékaři s protesty souhlasili, zejména s požadavky na systémové změny ve zdravotnictví, výpovědi z přesčasů však nepodali.

„Důvod k výpovědi nevidí, protože se jim samozřejmě snažíme kompenzovat nepohodlí jiným způsobem,“ říká Zetek s tím, že lékaři mají třeba volnou ruku ve vzdělávání a dalších věcech. Do protestu se nezapojili ani lékaři z nemocnice v Duchcově.

Autoři: , ,