Stavba přehrady i pohroma způsobená těžbou. Muzeum ukazuje historii Mostecka

  16:16
Na výpravu do období kolem roku 1900 zve až do 31. března Oblastní muzeum a galerie v Mostě, kde je přístupná fotografická výstava Panoráma starého Mostecka. Ukazuje, jak vypadalo město i jeho okolí na přelomu 19. a 20. století.

Výstava ukazuje, jak vypadalo Mostecko na přelomu 19. a 20. století. | foto: Miroslava Strnadová, MF DNES

Návštěvníci tak třeba mají možnost nahlédnout, jak se stavěla mostecká přehrada.

„K tomu je obrovská fotografická dokumentace od zahájení výstavby po dokončení. Na tu dobu jde o unikátní fotografický rozsah,“ popsal spoluautor výstavy Jan Setvák.

Další fotografie ukazují důlní činnost, katastrofu v Mostě, kdy se v roce 1895 propadly některé ulice s domy v důsledku těžby, výstavbu elektrárny v Ervěnicích, život v Hoře Svaté Kateřiny a okolí, tehdejší podobu města Most a další témata.

„Velmi zajímavá je fotografie zámku Jezeří. Je vyfotografován ještě v době, kdy pod ním nebyl lom,“ dodal další spoluautor výstavy Martin Špoula. Další velkoformátové fotografie ukazují i zaniklé obce.

Součástí expozice je také mechanická panoráma, která v minulosti sloužila k promítání stereoskopických diapozitivů.

„Do přístroje se vkládala dvojice fotografií na skleněných deskách, které se prohlížely skrze dva okuláry. Za první republiky to byla vlastně taková obdoba kina. Návštěvníci byli usazeni v kruhu okolo přístroje, koukali do kukátek a uvnitř se otáčel mechanismus, který posunoval fotografie. Jedna série pojala zhruba 50 snímků. Program, tedy promítané fotografie, se měnil zhruba jednou týdně,“ nastínil Setvák s tím, že v mosteckém muzeu není vidět celý přístroj, ale jen jeho fragment.

Část přístroje se našla na půdě jednoho domu v 70. letech v Litvínově, později byl v muzeu částečně zrekonstruován. „Snímky pro panorámu se pořizovaly na speciální fotoaparát, který měl dva objektivy. Výsledné snímky při pozorování oběma očima vyvolaly dojem trojrozměrného vidění,“ doplnil Špoula.

Muzeum disponuje zhruba 600 stereoskopickými fotografiemi. Část z nich muzeum bude promítat i na televizní obrazovce, díky speciálním brýlím je návštěvníci uvidí v 3D.

Výstava navazuje na vzdělávací projekt pro základní a střední školy, jehož cílem je žákům a studentům prostřednictvím moderních digitálních způsobů ukázat regionální historii. V rámci projektu jeho autoři zdigitalizovali několik tisíc fotografií v podobě pozitivů i negativů, především z let 1860 až 1945.

Autor: