Fólie z Mostu půjdou do celé Evropy, Japonci plánují továrnu za miliardy

  7:34
Nový závod na výrobu transparentních fólií z recyklovatelného materiálu vyroste v průmyslové zóně Joseph v Havrani u Mostu. Město, které je vlastníkem pozemků, už japonské firmě Toppan, jež novou továrnu za více než dvě miliardy korun postaví, prodalo pětihektarový pozemek.

Primátor Mostu Marek Hrvol (vlevo) a zástupce firmy Toppan Hiroši Suzuki při podpisu smlouvy na prodej pozemku v zóně Joseph. | foto: Město Most

„Myslím, že je to jeden z nejatraktivnějších investorů, který do průmyslové zóny vstoupil,“ uvedl primátor města Marek Hrvol (ProMOST).

Jednání trvala zhruba rok, za pozemek firma zaplatila zhruba 17 milionů korun.

Výrobu transparentní fólie, používané zejména v potravinářském průmyslu, chce firma spustit na konci příštího roku. „Závod v Mostě bude dodavatelem fólie pro celou Evropu a evropským centrem společnosti. Do budoucna plánujeme další rozvoj, do České republiky chceme přinést i vývoj a výzkum,“ popsal záměry zástupce firmy Toppan Hiroši Suzuki.

„Chceme být v centru Evropy, chceme být v průmyslové zóně, protože jde o kvalitně připravený pozemek,“ vysvětlil Suzuki důvody, proč si firma pro své podnikání vybrala Most.

Mostecká zóna Joseph zaujala nové firmy. Zaměstnají sto padesát lidí

V první fázi japonská firma zaměstná 70 lidí, s náborem začne v polovině letošního roku. „Budeme dávat přednost těm, kteří už nějakou zkušenost v tiskařském průmyslu mají,“ sdělil Suzuki.

„Je ale nutné připomenout, že zakládáme zcela novou společnost a potřebné budou všechny pozice, ať už administrativní, ale uplatnění najdou i lidé s chemickým nebo strojírenským vzděláním,“ dodal. Celkem by v podniku mělo najít práci zhruba 100 lidí.

V současné době probíhá zjišťovací řízení EIA o vlivu provozu na životní prostředí. Veřejnost se k záměru může písemně vyjádřit do konce března na krajském úřadě.

Autor: