Moldava koupila před třemi roky nádraží, teď ho chce nové vedení prodat

  7:07
Krušnohorská Moldava na Teplicku koupila před třemi roky historickou budovu vlakového nádraží, aby ji postupně opravila a začala využívat. Po nedávném zvratu na radnici je ale vše jinak. Památkově chráněná nádražní budova je na prodej.

Nádražní budovu Moldava koupila před třemi roky, teď ji chce nové vedení prodat. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

Zastupitelé horské obce usoudili, že nemají peníze na to, aby chátrající objekt o rozloze více než 1 600 m² zachraňovali. Záměr prodeje zatím vyvěsili na úřední desce a doufají, že se jim ozve případný zájemce.

Budovu přitom obec získala od Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) teprve v létě 2016. Koupila ji za 3,23 milionu korun.

Nová starostka obce Lenka Nováková (Pro Moldavu a Nové Město) se o náhlé otočce radnice bavit nechce. Na dotaz MF DNES odpověděla zasláním stručné tiskové zprávy.

„Zastupitelstvo obce na svém jednání schválilo záměr prodeje pozemku, jehož součástí je stavba nádražní budovy č. p. 130. Záměr prodeje nemovitosti souvisí s naplněním rozpočtu obce s ohledem na investici do stavby čistírny odpadních vod na Dolní Moldavě. Bližší podmínky prodeje prozatím nebyly stanoveny,“ stojí v ní.

Žádné podrobnější informace Nováková k záměru nechtěla poskytnout ani na opakované dotazy redakce.

Plánovaný prodej nádražní budovy se nelíbí opozičním zastupitelům z Volby PRO! Moldavu. Podle bývalého starosty Moldavy Michala Cuce to není dobré řešení.

„Zastupitelé i přes mou nepřízeň rozhodli, že nádraží půjde do prodeje. Chtějí tím získat peníze na čistírnu odpadních vod. Podle mě ale budovu nikdo nekoupí, protože jsou tam potřeba velké investice,“ upozornil Cuc.

Nádraží Moldava

  • Nádražní budova z roku 1885 o ploše větší než 1 600 metrů čtverečních v minulosti zajišťovala na česko-německé hranici drážní, celní, poštovní, telegrafní či policejní agendu. 
  • Po roce 1945, kdy zde bylo zrušeno mezinárodní vlakové spojení, budova dosluhovala ještě do poloviny 80. let coby zázemí pro učně Středního odborného učiliště železničního. 
  • Po listopadu 1989 budova přešla do soukromých rukou a vystřídala několik vlastníků, kteří s ní měli různé záměry. Nikdy je však nedotáhli a nevyužitý objekt začal chátrat. 
  • Obec ji do svého majetku získala za 3,23 milionu v roce 2016.

Bývalý starosta dodal, že k celkové rekonstrukci objektu je podle dřívějších odhadů zapotřebí více než 50 milionů korun. Vynaložit takovou částku by bylo pro obec se třemi stovkami obyvatel a ročním rozpočtem kolem 9,5 milionu korun složité, s pomocí dotací ale podle Cuce možné.

Ještě v létě radnice nechala opravit střechu

Když přitom v červenci 2016 obec nádražní budovu do svého majetku získala, byla to pro ni velká událost. Hlavní prioritou v tu chvíli bylo pokusit se chátrající historický objekt z roku 1885 zachránit.

Ještě letos v létě radnice nechala opravit střechu, která se propadla po jarním tání sněhu. A postupně se radnice chtěla věnovat i dalším záchranným pracím.

V polovině října však došlo na radnici v Moldavě k politické změně a někdejšího starostu Cuce nahradila ve funkci právě Nováková z hnutí Pro Moldavu a Nové Město. Vítězné uskupení Volba PRO! Moldavu skončilo v opozici.

„Byl jsem v kontaktu s památkáři a i oni se přikláněli k tomu, aby se budova dávala dohromady postupně. Určitě by to šlo, navíc bychom mohli najít podporu v některých dotačních titulech. Bohužel k tomu musí být všeobecná shoda, což je u nás na Moldavě složité. Každý tady má zcela jiné zájmy,“ kritizuje nynější dění na radnici Cuc.

Nádražní budova má přitom podle něj velký potenciál do budoucna. „Hodně se mluví o propojení Moldavy a Holzhau železniční tratí a jsem přesvědčený, že objekt by poté využití našel,“ doplňuje Cuc.

Autor: