iDNES.cz

Cestu k srdci si lékaři otevřeli rázovými vlnami, pacientka mohla brzy domů

  7:44
Neobvyklý zákrok má na svém kontě tým kardiologické kliniky Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem v čele s přednostou Pavlem Červinkou. Pětaosmdesátileté pacientce nahradil aortální chlopeň a cestu k srdci si musel připravit s využitím rázové ultrazvukové vlny. Po operaci mohla žena za čtyři dny domů.

Kardiologický výkon s využitím rázové ultrazvukové vlny v ústecké Masarykově nemocnici, která spadá pod společnost Krajská zdravotní. | foto: Krajská zdravotní

„Šlo o zajímavý výkon. Pacientka ve velmi pokročilém věku měla významně zúženou aortální chlopeň, což jí bránilo v normálním životě. Paní se zadýchávala, srdce u ní opakovaně selhávalo. U těchto pacientů se onemocnění, jakým je zúžení chlopně, většinou řeší tak, že se jim přes tříslo zavede chlopeň nová. Této moderní léčbě se říká TAVI neboli transkatetrální náhrada aortální chlopně,“ uvedl přednosta Červinka.

„Dříve se tito pacienti léčili především chirurgicky, pouze operačním zákrokem, kdy se chlopeň nahradila novou. Znamenalo to rozříznout hrudník, připojit pacienta na mimotělní oběh a všít novou chlopeň. V současné době kardiologie pokročila tak, že můžeme zavést chlopně přes třísla,“ vysvětlil přednosta Červinka.

Pro úspěšné provedení takového výkonu však kardiologové potřebují určité podmínky, což je především dostatečný průměr tepen v třísle, přes které do srdce umělou chlopeň zavádějí. A ten je alespoň pět milimetrů. V případě této pacientky si museli pomoci přímo na sále.

„U ní bylo speciální, že měla postižené, zúžené tepny v pánevní oblasti i v třísle, takže jsme si nebyli stoprocentně jisti, jestli se k srdci tímto způsobem nějak dostaneme. Tak jsme zvolili atypickou metodu, jejíž princip znají chirurgové již delší dobu,“ pokračoval přednosta.

Do zvápenatělých tepen lékaři zavedli speciální katetr a aplikovali do nich rázové ultrazvukové vlny. Těmi rozbili zvápenatění, což umožnilo zavedení katetru s chlopní a její výměnu.

Po čtyřech dnech od úspěšného výkonu byla zcela zrehabilitovaná pacientka propuštěna z nemocnice domů, což po kardiochirurgickém výkonu, jak přednosta kardiologické kliniky upozornil, možné není. Pacienti v takovém věku podle jeho slov absolvují rehabilitaci dlouhou řádově několik měsíců a žena byla pro chirurgický zákrok vysoce riziková.

„Tento případ je tak ukázkou, kam se v dnešní době kardiologie posunula: od tabletek a pozorování pacientů k razantní léčbě, kdy jsme u některých pacientů schopni nahradit chirurgické zákroky,“ zmínil Červinka.

zpět na článek