iDNES.cz

V lyžařských areálech netrpělivě vyhlížejí nižší teploty, ceny skipasů nemění

  15:14
Skiareály v Krušných horách se připravují na nadcházející zimní sezonu. Dobrou zprávou pro lyžaře je, že za skipasy zaplatí buď stejně jako během minulé zimy, nebo jen o několik desítek korun navíc.

ilustrační snímek | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Největší lyžařský areál v Krušných horách na Klínovci ponechal stejné ceny. Celodenní skipas vyjde na 1 090 korun. Výhodněji se dá pořídit v e-shopu, a to za 990 korun. Denní dětský lístek stojí 650 korun, při online nákupu 590 korun.

Do přípravy na nadcházející sezonu investovalo středisko 11 milionů korun, především do vylepšení stávajícího technologického vybavení. Část peněz šla třeba na opravu budovy horní stanice lanové dráhy. Další zásadní novinky areál nechystá. Tou poslední bylo v minulé sezoně otevření nové nejdelší modré sjezdovky v České republice s délkou 3,4 kilometru.

Kdy se tady zimní sezona rozjede, není v tuto chvíli vzhledem k teplému počasí jasné. Loni začali se zasněžováním sjezdovek v polovině listopadu a lyžovat se začalo v první polovině prosince. Sněžná děla začnou chrlit technický sníh, až budou vhodnější podmínky.

Tři parádní trasy na běžkách. Objevte východní Krušné hory

„Před samotným zahájením zasněžování čekáme na konstantně nízké teploty. Je důležité, aby i půda byla před zahájením promrzlá, aby se sníh nevsakoval a držel na povrchu. V první fázi se dělají hlavně sněhové hromady, kdy sníh déle vydrží. Poté se začne rozhrnovat po ploše sjezdovky – tato první vrstva se v ideálním případě také nechá promrznout a vytvoří tak perfektní základ pro další vrstvení sněhu,“ vysvětlila mluvčí areálu Hana Hoffmannová.

Jako první se zasněžují páteřní sjezdovky Dámská, Pařezovka na severu a Lázeňská na jižní straně, následují sjezdovky v severní části areálu a Jáchymovská na jihu. Poslední je snowpark, s-cross dráha či krátká sjezdovka k vleku.

Loňské ceny lístků na vleky nechává také lyžařský areál Telnice na Ústecku. „Zdražovali jsme loni kvůli vysokým cenám za elektřinu a pohonné hmoty. Letos jsme se rozhodli ceny ponechat,“ uvedl vedoucí Ivan Soukup.

Celodenní skipas tak v hlavní sezoně stojí 800 korun, pro juniory od 13 do 18 let a seniory 700 korun.

Zhruba jeden milion korun vložili na Telnici do nového technického vybavení. „Opravovali jsme elektroinstalaci a vlek. Vzhledem k tomu, že jsme malý areál, byla to pro nás velká částka,“ dodal Soukup s tím, že na další vylepšení kvůli tomu nezbylo.

Soumrak lyžování v Česku. Přírodní sníh nestačí, bez nádrží vlekaři zbankrotují

Stejné ceny zůstanou i v lyžařském středisku v Českém Jiřetíně na Mostecku a v areálu na Bouřňáku na Teplicku.

Na Klínech na Mostecku už ze svahu zmizela konstrukce bobové dráhy, kterou využívají návštěvníci v letní sezoně, na svých místech už jsou připravená sněžná děla a čekají tu na mrazivé počasí. Letošní lyžovačka tam vyjde o něco dráž, ceny se mají zvednout o desetikoruny. Areál ale ještě ceník nezveřejnil.

Podle jeho vedoucího Josefa Dlouhého se do nových cen promítnou dražší energie a růst mezd zaměstnanců.

Na horách chybí sníh, tak špatnou sezonu nepamatujeme, smutnili letos v lednu lyžaři i vlekaři (12. ledna 2023):

12. ledna 2023

zpět na článek