iDNES.cz

Rumburk se rozhodl zachránit Lužickou nemocnici sám

  8:10
Rumburk se pustil do záchrany ztrátové Lužické nemocnice poté, co se nepodařilo dohodnout její převzetí Ústeckým krajem ani prodej soukromému subjektu. Prvním krokem je přestěhování lůžek akutní péče interny včetně jednotky intenzivní péče z pavilonu v Podhájí do hlavní nemocniční budovy.

Rumburská nemocnice, areál V Podhájí | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Uleví se tak lékařům a personálu a také se ušetří za převoz pacientů sanitkami z jedné budovy do druhé. V nemocnici momentálně připravují nové rozmístění pracovišť a lůžek, po jeho schválení představenstvem se celá akce rozběhne. Hotovo by mělo být do konce srpna.

„Nemocnici město zavírat nechce, kromě restrukturalizace se snaží najít i další cesty, jak ji udržet,“ řekl mluvčí rumburské radnice Luděk Stínil. Jaké to konkrétně jsou, ale neuvedl.

Ředitel nemocnice Petr Dubravec uklidňuje, že by kvůli sestěhování oddělení došlo k propuštění některých zaměstnanců.

„Jisté je to, že akce bude znamenat úlevu pro lékaře a pacienty, kteří nebudou muset mezi oběma areály přejíždět, lékařům a sestrám se uleví, nebudou muset obsluhovat dvě pracoviště s akutními lůžky, každé v jiné budově, nebudou muset tolik sloužit,“ sdělil Dubravec.

Kolik bude celá akce stát, zatím Dubravec neuměl odhadnout, zároveň však připustil, že sestěhování nepřinese velké úspory na provozních nákladech. „Budova v Podhájí totiž bude dál fungovat, potřebuje vodu, teplo, světlo,“ vysvětlil ředitel.

V Podhájí zůstanou ošetřovatelská lůžka, gastroenterologie, laboratoř a rehabilitace.

Finanční i personální problémy

Lužická nemocnice, jejímž stoprocentním vlastníkem je město Rumburk, se potýká s finančními i personálními problémy už několik let. Jen loňská ztráta dosáhla výše 30 milionů korun, tu letošní odhaduje vedení špitálu na více než 40 milionů.

Ztráty platí Rumburk ze svého rozpočtu, což pro něj znamená vysokou finanční zátěž a omezení jiných investic ve městě. V loňském roce proto chtěla radnice nabídnout nemocnici do jiných rukou, jednání s Ústeckým krajem i vypsaný tendr na prodej však skončily krachem.

„Největším současným problémem je počet provedených výkonů, který poklesl. Pokles výkonů znamená méně peněz od pojišťoven, mzdové náklady se přitom nesnižují, neboť je třeba držet služby,“ poznamenal Dubravec.

Rumburku pomáhají se záchranou Lužické nemocnice i starostové okolních měst a obcí, je totiž klíčovým zdravotnickým zařízením pro tisíce obyvatel Šluknovského výběžku. „Zatím jsme dosáhli toho, že Ústecký kraj bude tlačit na zdravotní pojišťovny.

Ty mají ze zákona povinnost zajistit společně s krajskými samosprávami dostupnou akutní zdravotní péči. Máme příslib i ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha, že na to dohlédne, termín dal ke konci července,“ uvedl starosta Krásné Lípy Jan Kolář.

Senátor Zbyněk Linhart zase na podporu rumburského špitálu inicioval petici, jež žádá dostupnost kvalitních zdravotních služeb pro občany Šluknovského výběžku.

Zatím její elektronickou podobu podepsala více než tisícovka lidí, další desítky lidí podepisují papírové verze. Ty se nacházejí na radnicích či v infocentrech.

Autor:
zpět na článek