Krematorium dostalo pokutu. Špatně pálilo mrtvé, ostatky končily v pytlích

  9:34
Ministerstvo pro místní rozvoj udělilo pokutu ve výši 191 tisíc korun firmě Krematorium Ústí nad Labem. Podle resortu spáchala několik přestupků, když nezacházela důstojně s nebožtíky. Na pochybení se přišlo před dvěma lety, když mělo krematorium od společnosti převzít město.

Krematorium na ústeckém Střekově. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

„Obviněná právnická osoba Krematorium Ústí nad Labem, s.r.o., byla uznána vinnou ze spáchání několika přestupků podle zákona o pohřebnictví, kterého se dopustila v postavení provozovatele krematoria po blíže nezjištěnou dobu, nejméně však od 5. srpna 2019 do 2. listopadu 2019,“ sdělil portálu iDNES.cz mluvčí resortu Vilém Frček.

Podle ministerstva firma například namísto řádného zpopelnění těla pouze nedostatečně spálila. Ostatky navíc dle resortu neukládala spolu se značkou do pevně uzavíratelné urny, ale ukládala je hromadně do krabic, kovové venkovní popelnice a igelitových pytlů. Pochybila údajně i ohledně zbavování lidských ostatků kovových a jiných nespalitelných příměsí.

„Dále byla uznána vinnou ze spáchání přestupku, kterého se dopustila tím, že porušila povinnost zpopelňovat v krematoriu pouze lidské pozůstatky nebo exhumované lidské ostatky,“ doplnil Frček.

Počínání společnosti se začalo řešit na začátku listopadu 2019 poté, co městské služby chtěly od společnosti převzít krematorium na Střekově. Město jí totiž vypovědělo nájemní smlouvu, protože podle něj neplnila její podmínky. K převzetí byla přizvána právě i kontrola z ministerstva.

Hned před vchodem tehdy kontroloři narazili na maso obalené igelitem. Přivolaný koroner poté konstatoval, že není lidské. 

Za zjištěná pochybení mohla dostat firma sankci maximálně 200 tisíc korun. Uložená pokuta ve výši 191 tisíc je pravomocná, firma už ji zaplatila.

S verdiktem nicméně nadále nesouhlasí. „Budeme se bránit soudní cestou. To, co v rozhodnutí stojí, není pravda,“ uvedl zástupce firmy Jiří Šauer.