Lovosická radnice chce ve městě obnovit rentgen, je ochotná platit miliony

  17:10
Obyvatelé Lovosic a okolí by do budoucna nemuseli jezdit na rentgenové vyšetření do Litoměřic či jiných měst. Radnice totiž usiluje o obnovení radiologického pracoviště, které ve městě nefunguje od ledna loňského roku.

ilustrační snímek | foto: iDNES.cz

„Jeho absence je palčivým problémem, podle mého názoru se jedná o nezbytné lékařské pracoviště pro dobrou dostupnost zdravotní péče ve městě a blízkém okolí,“ uvedl starosta Milan Dian (ANO).

Protože provoz rentgenu je finančně náročný, obvykle je nutné jej provozovat spolu s dalšími pracovišti, aby došlo k rozložení nákladů. „Město je ochotno přijmout značnou část nákladů a provoz pojmout jako službu občanům,“ řekl starosta.

Město již vytipovalo prostory ve staré radnici. Nejdříve tu ale bude třeba provést speciální úpravy. „Pracoviště tohoto typu vyžaduje celou řadu provozních specifik, jako je například speciální podlaha a stěny, které nepropustí rentgenové záření,“ podotkl Dian.

Samotné zařízení pak vyjde zhruba na tři miliony a připočítat se musí i náklady na úhradu energií. „To vše jsme ochotni zaplatit,“ sdělil starosta.

Na základě informací o počtu provedených zákroků, lékařů a dalšího využití RTG vypracuje Krajská zdravotní ekonomické posouzení provozu a doplní technická kritéria pro finální rozhodnutí.

Poté začne město hledat partnera, jemuž by připravený provoz nabídlo k užívání.

Autor: