Za nařčení soudce z kupčení s rozsudkem dostal vlivný advokát podmínku

  16:54
Podmínkou potrestal lounský okresní soud známého advokáta a vlivnou postavu severočeské ČSSD Jana Růžka za křivé obvinění soudce Krajského soudu v Praze Ladislava Koudelky a nynější ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO), že kupčili s rozsudkem odvolacího řízení. Rozsudek není pravomocný.

Jan Růžek (vlevo) obhajoval i exsenátora ODS Alexandra Nováka. | foto: Martin Adamec, MAFRA

Kauza spadá do roku 2019, tedy do období, kdy Marie Benešová ještě nebyla ministryní spravedlnosti a vykonávala advokátní praxi.

Tehdy soudce odvolacího soudu v Praze Ladislav Koudelka projednával několikáté odvolání dvou spolupachatelů obžalovaných z krádeží a legalizace ukradených aut. Jednoho zastupoval Jan Růžek, druhého Marie Benešová.

Mezi oběma advokáty, které v minulosti spojovalo členství v ČSSD a přátelství, panovala velká averze.

Soudce Koudelka snížil trest obžalovanému, kterého zastupovala Benešová, o osm měsíců. Odvolání druhého muže, který je klientem Růžka, zamítl a výši trestu mu tak potvrdil.

Podle Růžka tomu předcházelo nestandardní setkání soudce Koudelky a Benešové na chodbě pražského soudu v pauze před vynesením rozsudku. Svoje podezření sepsal a odeslal na Krajský soud v Praze.

„V průběhu přerušení řízení za účelem vyhlášení rozsudku došlo k situaci, kdy obhájkyně Marie Benešová navštívila předsedu senátu v jeho kanceláři a odvolací soud následně a zcela překvapivě snížil spoluobžalovanému trest,“ napsal v dokumentu, který zaslal na Krajský soud v Praze s tím, že soudce označil jeho klienta za organizátora trestné činnosti.

Tvrzení soudce Koudelku naštvalo a podal na Růžka trestní oznámení. „Nic takového se nestalo a ani nemohlo stát,“ uvedl Koudelka, který dnes soud sledoval osobně v jednací síni. Už dříve nařčení odmítla i Benešová.

Úlitba ze známosti

Sám Růžek se snažil v závěrečné řeči interpretaci svého vyjádření zmírnit. Koudelkovi se omluvil, že napsal, že ho Marie Benešová navštívila v jeho kanceláři a že by tak ovlivnila výši trestu pro svého klienta. Trval ale na tom, že se mohli potkat na chodbě a zopakoval, že snížení trestu pro klienta Benešové bylo překvapivé. „Důvodem snížení trestu byla pravděpodobně úlitba ze známosti,“ řekl Růžek.

Samosoudkyně lounského soudu Hana Bachová se podivila, proč údajně nestandardní setkání Koudelky a Benešové Růžek neřešil už v den, kdy k němu mělo dojít, ale až o několik dní později. Nepodal ani trestní oznámení.

Od lounského soudu Růžek odešel s trestem odnětí svobody v trvání 12 měsíců s podmíněným odkladem na dva roky. Soudci Koudelkovi Bachová přiznala náhradu škody ve výši 100 tisíc korun za poškození profesního jména. Koudelka požadoval půl milionu korun.

Rozsudek není pravomocný. Jan Růžek se na místě proti verdiktu odvolal. Státní zástupkyně i zmocněnkyně Koudelky si ponechaly lhůtu na odvolání.