Zachráněné památky z Lounska získaly ocenění, uspěla oprava domu i maleb

  12:40
Dvě památky z Lounska získaly ocenění v soutěži Patrimonium pro futuro, kterou od roku 2014 pořádá Národní památkový ústav se záměrem vyzdvihnout, co se v oblasti památkové péče podařilo, a ocenit ty, kteří se o to přičinili. Uspěla záchrana Mederova domu v Žatci a oprava maleb v kostele v Nepomyšli.

Desítky let to byla smutná ruina, spolek nadšenců ale jeden z nejstarších a nejhodnotnějších objektů ve městě dokázal opravit. Teď už chystá expozici o něm i městě, otevřít chce v létě. | foto: Miroslava Strnadová, MF DNES

Rekonstrukce tzv. Mederova domu v Žatci získala ocenění v kategorii Záchrana památky. Dům je jednou z nejstarších památek ve městě s jádrem ze 14. století.

„Když byla stavba v polovině a dům zvenčí vypadal zachráněně, tak se propadl velký gotický sklep. Naštěstí se nikomu nic nestalo, ale když jsem viděl tu obrovskou jámu, obával jsem se, že je po všem. Naštěstí se nám podařilo záchranu dokončit, dnes je dům krásný a mám radost, že je to hotové. Teď finišujeme s přípravou expozice,“ řekl při slavnostním předávání předseda spolku Mederův dům Petr Antoni.

Porota ocenila především autentický vzhled domu.

Odkryv a restaurování nástěnných maleb v kostele sv. Mikuláše v Nepomyšli mají cenu v kategorii Restaurování. Kostel byl před opravou staticky narušen a několik desetiletí chátral, hrozila i jeho demolice.

14. března 2021

Během několikaletých oprav se podařilo odkrýt a zrestaurovat bohatou nástěnnou výmalbu z poloviny 14. století a třetiny 15. století. Záchrana byla dokončena loni, náklady hradil městys Nepomyšl z vlastního rozpočtu.

„Nejsilnější malbou je výjev sv. Kryštofa. Jde o monumentální malbu, jež dělá kostelu čest. Velmi zajímavé je i vyobrazení sv. Jiřího v boji s drakem,“ zmínil restaurátor Michal Šelemba.

Díky opravě se kostel zařadil mezi nejvýznamnější památky podhůří Doupovských hor.

20. prosince 2020

Autor: