Skandální, kritizují ekologové snahu prodloužit těžbu uhlí na lomu Bílina

  8:28
Severočeské doly žádají u báňského úřadu o prodloužení těžby na lomu Bílina do roku 2035. Těžba by měla probíhat za hranicí územně ekologických limitů, které v devadesátých letech stanovila vláda Petra Pitharta. Proti jsou ekologové.

Těžba začíná hned za městem. Rypadlo v lomu Bílina při pohledu z Litvínova, v pozadí vrch Bořeň. | foto: Monika Gordíková, MF DNES

„Mohu potvrdit záměr prodloužit těžbu do roku 2035. Nyní je to na posouzení Obvodního báňského úřadu pro území kraje Ústeckého se sídlem v Mostě. Jedná se o administrativní krok, který ještě neznamená těžbu samotnou. Administrativa – než získáte povolení k hornické činnosti – totiž trvá několik let,“ říká Lukáš Kopecký, mluvčí Severočeských dolů.

Nyní má společnost, jejímž jediným akcionářem je ČEZ, povolení k hornické činnosti do roku 2030. „A právě v roce 2030 chceme být připraveni na eventualitu, abychom mohli na lomu Bílina těžit hnědé uhlí dál, pokud toto uhlí bude potřeba a pokud tím zabezpečíme energetickou bezpečnost státu,“ dodává Kopecký.

Plány na prodloužení těžby však kritizují ekologičtí aktivisté. Zejména proto, že ve svém středečním programovém prohlášení vláda počítá s možným odklonem od uhlí do roku 2033.

„Žádost o prodloužení těžby na dole Bílina až do roku 2035 je pro nás naprosto nepřijatelná. Jde o přímé popření snah o rychlý konec uhlí, ke kterým se hlásí i česká vláda a které rovněž potvrdila ve svém programovém prohlášení. Skandální je to o to více, že tak činí skupina ČEZ, kterou z bezmála 70 procent vlastní stát. Nebezpečí, které vnímáme, je zjevné: závazky skončit s uhlím rychle zůstanou jen na papíře a ve skutečnosti budou dál pokračovat přípravy, aby se uhlí mohlo těžit a využívat i po roce 2033. Společnost ČEZ by závazky vlády měla respektovat a ta by měla dělat vše pro jejich realizaci. V opačném případě by to znamenalo, že si vládní politici dělají jen alibi a jejich program je pouhým cárem papíru,“ uvádí Jaroslav Bican, koordinátor energetické kampaně Greenpeace ČR.

Za zastavení prací chtějí těžaři statisíce, aktivisté z Bíliny částku odmítli

Ekologům se hlavně nelíbí lokalita, ve které chtějí Severočeské doly těžit. „Jedná se o první těžbu za hranicí původních limitů, které v roce 1991 ustanovila vláda Petra Pitharta. V roce 2015 tyto limity prolomila vláda Bohuslava Sobotky a na dolu Bílina je posunula takovým způsobem, že by se tam mohlo těžit až někdy do roku 2050,“ vysvětluje znepokojení aktivistů Lukáš Hrábek, mluvčí Greenpeace ČR.

Záměr těžby na území povoleném v roce 2015 potvrzuje i mluvčí dolů. „Sobotkova vláda nám územně ekologický limit posunula, takže náš záměr s tím není v žádném rozporu. My se nesmíme pohybovat za územně ekologickými limity. Všechno je to legální nebo podle zákonů,“ podotýká Kopecký.