Litvínov si bude odpad svážet sám. Chceme čisto i pružnost, říká radnice

  6:14
Od roku 2023 mají mít svoz odpadu v Litvínově na starosti městské technické služby. S firmou, která službu pro město zajišťuje nyní, panuje nespokojenost. Radnice už začíná na převzetí odpadového hospodářství pracovat, aby se vše stihlo.
Ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Ondřej Littera, MAFRA

„Jedním z hlavních motivů je pochopitelně to, aby bylo po městě čisto. Nepořádek kolem popelnic a svoz celkově je dnes ve městě velké téma. Občané to berou jako velké negativum,“ řekl místostarosta Karel Rosenbaum (ANO). „Když je dnes někde nepořádek, ve finále tam stejně jedou technické služby, aby ho uklidily. Vlastně tak suplují nasmlouvanou firmu,“ dodal.

Svoz odpadu má nyní ve městě na starosti firma Marius Pedersen. Ročně za to inkasuje kolem 25 milionů korun. Smlouva se společností vyprší na konci roku 2022.

„Vidíme velkou výhodu v tom, že budeme mít naprosto perfektní přehled o fungování odpadového hospodářství. Kontrolu nad účetnictvím, spotřebě pohonných hmot. Zároveň bude možné reagovat pružněji, když se někde vyskytne nepořádek. A v neposlední řadě získáme také kontrolu nad množstvím vyprodukovaných odpadů, především odpadu netříděného. Tato data nám momentálně chybí,“ vypočítala výhody záměru místostarostka Erika Sedláčková (KSČM).

Město se nyní chystá uvolnit sumu 38 milionů korun, kterou vloží do technických služeb, aby mohly co nejdříve začít chystat vše potřebné.

„Připravujeme všechno s velkým předstihem. Víme, že třeba pořízení svozových aut zabere tři čtvrtě roku, protože bude probíhat veřejná zakázka. Musíme všechno nakoupit včetně nádob. Také plánujeme mít nějakou dobu před ostrým startem zkušební provoz. Skutečně není čas otálet,“ doplnila starostka Kamila Bláhová (ANO).

I kvůli myšlence vlastního zajišťování svozu odpadu koupilo město před časem areál bývalého kovošrotu ve čtvrti Hamr. Tam se vedle technických služeb přesune také městský útulek a sběrný dvůr, na jehož současném území v centru města má vzniknout rezidenční čtvrť.

Pořízení areálu, jeho oprava a převzetí odpadového hospodářství má se vším všudy vyjít na více než 100 milionů korun. Aby město nemuselo vše platit ze svého, snaží se hledat vhodné dotační tituly.